Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Problemy s IDOS

Brco_ce4you (447)|14.7.2005 09:17
Zdravim vsetkych, mam takyto problemyk s aplikaciou IDOS na prehliadanie jizdnich radov.
Stiahol som si prehliadac zo stranky http://www.chaps.cz/ppc_i.asp?pom=0,818929
a nasledne potrebne subory z http://www.chaps.cz/ppc_a.asp?pom=0,5312601

Na ceskej stranke su ale ceske mesta a k tomu prislusne MHD, potesil som sa ale pri pohlade na zastupcu firmy CHAPS na Slovensku http://www.inprop.sk/download.aspx?os=ppc
kde som si stiahol MHD Trencin. To vsak nechce spolupracovat s ceskym prehliadacom. Pritom je to vlastne jedna firma, tak by to malo ist. Slovensky subor sa nenainstaluje do pripraveneho adresara Program Files/IDOS/DATA, ale ako samostatna aplikacia do Program Files. Nepomoze ani kopirovanie do prislusnej zlozky prehliadaca.

V com to moze byt?

Takto to vyzera na PDA

00076401_IDOS1_uZb1.jpg 00076401_IDOS2_RWm0.jpg
mad2707 (70)|14.7.2005 11:07
Obavám se, že problém je v kompatibilitě prohlížečů. Nejsem schopen prohlížet data stejně jako Ty :disgusted:
Řešením je zakoupit licenci na prohlížeč slovenské verze.
Zdenek Malinsky (9781)|14.7.2005 12:29
Jistě. Je to placený soft. Takže pokud si stáhneš prohlížeč, tak ti to nepoběží.
Brco_ce4you (447)|14.7.2005 13:03
Ale je to ten isty produkt, bude zrejme len rozdiel v lokalizacii. Myslel som ze to ide.:?

dakujem Vam za pomoc
Zdenek Malinsky (9781)|14.7.2005 14:34
Vyzkoušej, zda ti fungují nějaké soubory-jízd.řády. Tady si stáhni třeba VLAK04C.EXE, DALKOVE04.EXE, BUS04S.EXE - tyto by ti mohly pomoc i na Slovensku.
RStein (2012)|20.7.2005 16:25
Staci si aplikaci objednat a heslo vam prijde spolecne s fakturou.;) Prece sam necekate, ze na tomto serveru opravdu dostanete heslo k placene aplikaci?
beecher (9270)|20.7.2005 16:49
Prispevek pred prispevkem uzivatele RStein zrusen pro poruseni pravidel fora ce4you.
Brco_ce4you (447)|20.7.2005 18:05
Ja mam zakupenu cesku aplikaciu IDOS a myslel som ze by na tom mohly slapat data pre slovenske MHD, kedze je to ten isty produkt len pod inou licenciou a lokalizaciou.
mistm (477)|20.7.2005 23:22
kdyz uz se ten thread jmenuje tak obecne ... taky se vam VELMI casto stava, ze vam rekne, malo pameti? Me tedy skoro vzdy. Nekdy se spusti tak 1 z 10ti. Kolik mate volny pameti kdyz to spoustite? PID CZ verze.
beecher (9270)|21.7.2005 07:44
Jo, tak vida, ze nejsem sam... :D
Nevim, co to dela a jsem z toho lehce na prasky. Mne to prijde, jako kdyby ten soubor pro PID byl spise poskozeny, nez ze by to melo malo pameti...
mistm (477)|21.7.2005 08:25
[QUOTE="beecher"]Jo, tak vida, ze nejsem sam... :D
Nevim, co to dela a jsem z toho lehce na prasky. Mne to prijde, jako kdyby ten soubor pro PID byl spise poskozeny, nez ze by to melo malo pameti...[/QUOTE]

presne a taky mi pride, ze to dela jenom na X50v :( Asi nastartuju IDU a kouknu co tomu je :)

no a ted trochu OT: zkousel jsi Tomtom5 s advanced gap od Picarda?i?
beecher (9270)|21.7.2005 08:54
Ne, nemam GPSku a ani TT5.
Ale to jsme OT.
JiH_ce4you (149)|22.7.2005 10:44
Tak jsem se jal hledat můj problém a koukám, že jsem našel - "sláva".
Po poslední aktualizaci také nejsem schopen načíst PID. Hlásí, že je nedostatek paměti.
Zkoušel jsem uvolnit opravdu maximum (v rámci mých možností), dokonce jsem killnul spoustu "nepotřebných" procesů, dosáhl jsem 35MB volné RAMky, ale přesto se nezadařilo. Možná je tedy opravdu poškozený.

Všechny ostatní jdou načíst v pořádku. Bohužel, hledám v PIDu celkem často (v hospodách pro kamarády, pro sestru v terénu, pro mne..)

Jirka
mistm (477)|22.7.2005 22:18
[QUOTE="JiH"]Tak jsem se jal hledat můj problém a koukám, že jsem našel - "sláva".
Po poslední aktualizaci také nejsem schopen načíst PID. Hlásí, že je nedostatek paměti.
Zkoušel jsem uvolnit opravdu maximum (v rámci mých možností), dokonce jsem killnul spoustu "nepotřebných" procesů, dosáhl jsem 35MB volné RAMky, ale přesto se nezadařilo. Možná je tedy opravdu poškozený.
[/QUOTE]

jak psal beecher, je to nejaky bugly, protoze me to nekdy jede pri 16mb volnyho a nekdy nejede pri 25 mb :( konecne mam volnou chvilku, du se na to kouknout, dyztak poskytnu patch
mistm (477)|22.7.2005 23:59
takze jsem se dival na to o cem se pise v prvnim prispevku... mas tam spravny soubor ttppc.ttk? jsou tam regitracni udaje, nevim jak je to u slovenske verze, ale ja bych si asi udelal 2 soubory - jeden pro ceskou a jeden pro slovenskou (ten prispevek sem necet :) jen obrazky)

jinak co se tyce te pameti, tak tam preteka pamet - ono si to kopiruje ty jizd rady do pameti a v jednu chvili si to prepise adresu kam to kopiruje, pak to tam chce testovat, ale tento test selze, proto napise nedostatek pameti - bohuzel s tim nejsem schopen nic udelat :(
Brco_ce4you (447)|23.7.2005 21:36
Uz som to doriesil. Poslal som dotaz na autora a bolo mi povedane, ze je to jeden produkt, len na slovensku je to predavane pod inou licenciou a podstatne drahsie a jednotlive data( vlaky, bus, MHD...) budu frcat len na tej verzii ku ktorej su urcene, t.j. bud na ceskej alebo slovenskej.

Je to trochu divne, mohla byt zabezpecena plna komatibilita, ale co uz....
S474N (660)|12.8.2005 23:24
To me tedy trapi jine veci - zjistil jsem velmi hrubou chybu v tom vyhledavani. Ten program snad vubec nezna stanici Praha - Florenc. Zkuste si schvalne vyhledat spojeni napr. Praha - Usti nad Labem nebo Praha - Liberec. Realne jezdi x autobusu denne z Florence, ale IDOS najde jenom ty, co jedou z Holesovic. Take Vam to dela a nebo to neumim zadat? :dead:
RStein (2012)|13.8.2005 08:27
Florenc v Idosu mam - tipuji, ze nemate stazen soubor dalkovych linek - v PDA musite mit Autobusy-Cechy a Autobusy-mezinarodni a dalkove linky
S474N (660)|13.8.2005 21:41
Aha, tak v tom to bude, jdu to doinstalovat.
S474N (660)|14.8.2005 07:54
Takze bylo to ono, diky za radu. Nicmene me nejak uchazi, co ma spolecneho mezinarodni preprava s prepravou mezi Praha-LBC pripadne Praha-Usti :sarcastic:
RStein (2012)|14.8.2005 09:04
Asi nejake interni rozdeleni linek samotnymi dopravci.
Ja jsem na to prisel tak, ze mi v seznamu odjezdu chybely autobusy, o kterych vim, ze z Prahy do Benesova jezdi.
Neo Jedi (145)|14.8.2005 09:25
Zrovna včera jsem vyhledával spoje, respektive potřebaval jsem si ověřit dojezdový čas a zjistil jsem že je IDOS na PDA nezná, ikdyž jsem nakonec na webu též v IDOSZ našel ... .
Zdenek Malinsky (9781)|14.8.2005 11:36
[QUOTE="S474N"]Takze bylo to ono, diky za radu. Nicmene me nejak uchazi, co ma spolecneho mezinarodni preprava s prepravou mezi Praha-LBC pripadne Praha-Usti :sarcastic: [/QUOTE]Není to mezinárodní, ale mezinárodní a dálkové. Autobusy jsou rozdělené na 4 části - Autobusy ČR - Čechy 2004/2005 (jen místní linky), Autobusy ČR - Mezinárodní a dálkové linky 2004/2005, Autobusy ČR - Morava 2004/2005 (jen místní linky), Autobusy SR 2004/2005, takže je někdy nutno použít kombinaci 2 a více JŘ. Takže když chceš jet např. Lužec-Drahonice, použiješ místní linky, pokud Lužec-Praha, tak ještě navíc mezinárodní a dálkové...

Místní linky jsou to, čemu autobusáci říkají "kolem komína", tedy do cca 30-50 km, dálkové např. Praha-Liberec, K.Vary-Praha apod.

Bohužel v autobusových JŘ je docela chaos, protože spousta malých soukromých autobusových přepravců nedodá Chapsu, ani nedá nikam na net své JŘ, takže :no: , a také tím, že menší a alternativní přepravci nevyužívají oficiální autobus.nádraží, hůře se dostáváte k informacím. Konkurence je velká (hlavně na dálkových spojích) a konkurence si navzájem podráží nohy, což ne vždy nese užitek i cestujícímu.
zany (71)|24.8.2005 12:17
ad problém s PID - tytéž data pouštím na Asus A716, tam fungují naprosto bez problémů, bez ohledu na volnou paměť. Stejný soubor spuštěný na MDA Compact dělá to, co už tu bylo ventilováno. Kolegové vyeexperimentovali, že vždy PID nastartuje na první pokud ve chvíli, kdy má MDAC nevyzvednutou SMS... je to docela haluz, ale naznačuje to, že bude nějaký problém v samotné aplikaci
mistm (477)|24.8.2005 12:31
je nova PID verze, ktera problemy s pameti uz nema
zany (71)|24.8.2005 14:34
není tomu tak, s dnes staženou verzí se chyba stále projevuje
mistm (477)|24.8.2005 20:54
mno dneska vydali zas novou, tak se to s ni s***. Ja ji du ted zkusit, pro jistotu mam tu funkcni.
Zdenek Malinsky (9781)|24.8.2005 21:30
To je divné, mě to nezlobilo ani v iPAQ 4150 ani teď v Dellu. A to jsem měl v 4150 víc zaplněnou RAMku. Kolik máš v RAM volného místa? A pokud zlobí PID, co by ti potom dělaly třeba autobusy vnitrostátní a dálkové???:?
mistm (477)|25.8.2005 10:22
tak nova verze mi taky beha korektne. Takze problem mate asi v MDA :) vsichni vime na co sou...
strojvudce (390)|25.8.2005 11:17
Předchozí ani nová verze PIDu mi nechodí na LOOXovi 600.
00085140_CAP0013_RgSB.jpg
Zdenek Malinsky (9781)|25.8.2005 15:18
Tak se hlásím do klubu postižených. Včera jsem to zakřikl. Dnes PID naskočil až po SR, přitom před tím 2 měsíce fungoval i v kombinaci s vlakem nebo busem.
zany (71)|25.8.2005 15:20
[QUOTE="Mist"]tak nova verze mi taky beha korektne. Takze problem mate asi v MDA :) vsichni vime na co sou...[/QUOTE]

já to ale hlásil hned, že na A716 to jde bez problémů, že to dělá jen MDA.
a na co jsou? Na to je jednoduchá odpověď - darovanému koni....:-))
mistm (477)|25.8.2005 21:37
jeste bych podotkl, ze jsem flashoval, takze HR -> pak jsem vse reinstaloval a od te doby mi to beha ok, myslel jsem, ze je to tou novou verzi PID
beecher (9270)|26.8.2005 14:11
A dalkove autobusy (nebo ty po CR) chodi?
Pokud ano, zkuste reinstalnout IDOS a k nemu data...

Zkusil bych jeste instalaci IDOSu a cerstve stazenych dat na HRknute PDAcko...
idosppc (3)|26.8.2005 14:18
Zdravím všechny, zejména pak nešťasníky, kterým nefunguje nový PID. Nepropadejte beznaději, na problému se pracuje a věřím, že to vyřeším. Zatím se pokusím osvětlit podstatu problému.

Nejedná se o chybu programu ani o chybu v nové verzi dat PID, můžou za to Windows CE. (Jaké jiné vyjádření byste mohli od autora čekat, že ? ;) )

Na Pocket PC vám může dojít paměť v podstatě třemi způsoby, přičemž všechny vedou ke známé hlášce "Not enough memory to complete operation. The disk with virtual memory paging file may be full." Už samotná hláška vede k zamyšlení, protože v Pocket PC žádný stránkovací soubor (paging file) neexistuje :)

Takže ty tři způsoby:

1. Opravdu dojde fyzická RAM. Máte třeba Pocket PC s pouhými 16 MB RAM a pokoušíte se používat PID, který občas potřebuje i vice než 22 MB. Máte smůlu, pořiďte si novější PDA.

2. Programu dojde adresový prostor. Každý proces pod Windows CE má vyhrazený prostor (slot) o rozsahu 32 MB, ani o chlup víc, a to bez ohledu na to, kolik má PDA skutečně volné RAM. Můžete mít klidně PDA s gigabajtem RAM, ale přesto se nešťastný IdosPPC musí vejít do těch 32 MB se vším všudy. Matematici řeknou, že 22 MB, potřebných pro PID, je přece méně než 32 MB, které má IDOS k dispozici, ale všechno je jinak: Do zmíněných 32 MB se musí vejít nejen data programu, ale i samotný kód programu, kód všech DLL, které program používá, a také kód všech ostatních zavedených DLL v systému, které sice program nepoužívá, ale používají je jiné programy (procesy), které jsou momentálně aktivní (není to úplně vždy tak, ale pro jednoduchost to takhle vysvětlit stačí). Tím se nám zmíněných 32 MB občas docela smrskne.

3. Adresový prostor je fragmentovaný. A tohle je právě kámen úrazu v případě PID. IDOS při zavádění jízdního řádu potřebuje občas alokovat docela velké kontinuální bloky paměti (v případě PID jde o dva bloky, 4.5 MB a 9 MB!) Problém je, že už při startu programu není jemu přidělený adresový prostor 32 MB spojitý, ale jsou v něm "díry", které jsou vyplněny právě moduly DLL, které byly dříve zavedeny jinými procesy. Tyto díry lámou 32 MB adresový prostor na několik kusů o velikosti několika megabajtů. Takže klidně může nastat případ, že IDOS zavádí PID, celkový volný adresový prostor je třeba 28 MB (tedy dostatek), ale nenachází se v něm ani jeden spojitý blok o velikosti 9 MB. Prásk, a máme tu "Not enough memory...", a přitom správce paměti Pocket PC hrdě hlásí, že máme volných třeba 47 MB! Je to jako koupit v realitce třistametrovou parcelu a pak zjistit, že nejde o jednu parcelu, ale o šest oddělených, o úhrnné ploše tři sta metrů. Na těch si můžete postavit tak šest luxusních kadibudek, ale na dům to není.
Rozložení těchto děr je v podstatě náhodné a závisí na momentálním stavu a náladě systému. Odtud pramení právě ty záhady typu "Jak to, že mi to na mém XY Ultra s 1 GB pamětí neběží, když Pepovi na jeho XDA I s mizernými 32 MB ano? To je určitě chyba v programu!".

V případě velkých jízfních řádů, jako je PID, se pohybujeme opravdu na okraji možností architektury Windows CE. Paměťová náročnost PID se navíc od předchozí aktualizace rozrostla nejméně o jeden megabajt (neptejte se mě proč :) ), takže se patrně zvýšil počet případů, kdy PID selže.

PID je mimochodem absolutní vítěz v paměťové náročnosti. Kdysi dávno ho předčily Autobusy, ale ty byly právě z těchto důvodů rozděleny na více souborů. PID asi bohužel takhle rozdělit nejde.


Nezoufejte, řešení existuje. Musím ho pouze prodiskutovat s autorem vyhledávacího jádra IDOSu, protože tam budu muset udělat změnu, a musíme ho vyzkoušet, než pustímeme ven novou verzi.

Zatím doporučuji následující:

1. Před zpuštěním IDOSu ukončete pokud možno všechny ostatní programy (pro začátečníky: kliknutí na ikonu (X) na taskbaru obvykle nestačí, je potřeba použít ovládacím panel "Settings/Memory/Running programs").
2. Přidělte maximum paměti pro program přetažením slideru v panelu "Settings/Memory/Main" vlevo, kam až vám to Pocket PC dovolí. Přeji příjemnou zábavu, je to docela adrenalinový sport. V Pocket PC totiž běží systémové vlákno, které se snaží vaši snahu překazit a vrátit slider zase někam, kde se mu to líbí (snaží se vám dát najevo, že Microsoft zná vaše potřeby lépe než vy).
3. Můžete před spuštěním IDOSu zkusit soft-reset PDA (za případnou ztrátu dat neručím :) ). Tím by se mohla fragmentace paměti snížit.


Trpělivost a pevné nervy

M.W.


P.S. Nic z toho, co tady píšu, není "oficiální", snažím se prostě zatím z vlastní vůle pomoci bližním v nouzi :) S problémy se nadále s důvěrou obracejte na technickou podporu CHAPSu.
RStein (2012)|26.8.2005 14:42
Spousta veci, co pisete, neni pravda, nebo jde o polopravdy.
Ano, pro kazdy proces je vyhrazeno 32 MB pameti, ale to neznamena, ze nemuzete pouzit pamet mimo svuj proces.

Pri praci s databazi nemusite narvat vsechna data do procesu, ale musete pouzit mapovani souboru a pres MapViewOfFile prenese do procesu jen data, ktera opravdu potrebujete.

Funkci UnmapViewOfFile data zase uvolnite.

Vasi zvlastni pozornosti pri psani dalsi verze tedy doporucuji API funkce

CreateFileForMapping
CreateFileMapping
MapViewOfFile
UnmapViewOfFile


Takze prosim: IDOS je pravdepodobne prasecky naprogramovanej, OK, to se stava, ale nesvadejte svoje chyby na operacni system.
idosppc (3)|26.8.2005 16:12
Zdravím, to je přesně konstruktivní odpověď, o kterou jsem si koledoval a kterou jsem očekával, a víceméně souhlasím :) s mírnými výhradami:

1. Jistě jste si všiml, že píšu, že řešení existuje (pohříchu to není zrovna file mapping atd., je to VirtualAlloc pro bloky >= 2MB). A budete se divit, v době vzniku IdosuPPC tahle informace ještě součástí reference SDK pro Pocket PC 2000 (eVC3) nebyla, byla uvolněna až později ve formě KB a technical articles :) Dokumentace bývá někdy prasecky napsaná, OK, to se stává.

2. Rád vyřídím autorovi vyhledávacího jádra, že je IDOS prasecky naprogramovanej :) , ale nebude s Vámi souhlasit. IDOS (jádro) je totiž naprogramován pro desktop, primárně PC a Unixové stanice a je naprogramován tak, aby byl mezi podobnými systémy přenositelný (tyto systémy fragmentací v tomto rozsahu netrpí), a tudíž využívá téměř výhradně standardní C-runtime knihovny. Existoval víceméně v současné podobě dříve než Pocket PC. Mým úkolem bylo provést portaci existujících (a troufnu si říci že slušných) zdrojáků na Windows CE, a to pokud možno rychle, v řádu týdnů. Přepisovat jádro znovu tak, aby bylo šité na míru specifickým vlastnostem Windows CE, by bylo natolik náročné, že by se to jednoduše nevyplatilo, což by byla škoda. (Největší zážitek bylo napravit všechny špatné alignmenty, ale to samozřejmě není problém CE). Jak je to s velkými alokacemi v jádře IDOSu, a do jaké míry naráží na fragmentaci adresového prostoru, jsem zjistil včera (po reakcích nešťastných uživatelů), a snažím se o nápravu. Jen tak na okraj: Zjevně tu naráží jeden design (IDOS) na druhý design (Windows CE). Který z nich je chybný a proč ? :)

Každopádně opravuji znění svého smělého tvrzení na začátku původního příspěvku:

Verze 2: Nejedná se o chybu programu ani o chybu v nové verzi dat PID, ani za to nemůžou Windows CE, jedná se o kolizi designu jádra IDOSu s designem jádra Windows CE. Windows CE prostě nemají tytéž vlastnosti jako desktopové verze Windows. Je to lepší?


3. Jistě budete ochoten upřesnit, která část mých vysvětlení není pravda, a která jsou polopravdy? Možná se dozvím něco nového (to myslím naprosto vážně).

Snažím se uživatelům vysvětlit, proč jim to nejde, a jak se to mohou zatím pokusit obejít, ne . Windows CE jsou sympatický OS, pouze máme permanentní problémy s vysvětlováním svým chlebodárcům, proč to co "už je přece hotovo" např. pro Windows, se najednou musí docela dost předělávat. "Vždť jsou to přece taky Windows? A píšou tam, že je to kompatibilní?" atd.


Zdravím

Michal Wünsch
beecher (9270)|26.8.2005 16:31
Pro vase chlebodarce: Na samotnem PDA vubec nikde neni napsano, ze je to Windows compatible... Toz tak...

Ale zeptam se jinak... Kdyz uz je to jadro IDOSu "stejne", proc jsou ruzne datove soubory? To vysvetlujete svym chlebodarcum jak?
RStein (2012)|26.8.2005 16:37
Take zdravim, pekna, i kdyz trochu vyhybava odpoved.;) Vezmu to postupne:

Ad VirtualAlloc) Ano, tu samozrejme pouzit muzete, ja jsem v predchozi verzi mluvil o mapovani dat z db souboru do aplikace. Predpokladam, ze problem je i zde - mate cely soubor v pameti. Pokud pouzijete ciste jen funkci VirtualAlloc, ihned v ni commitnete cely potrebny pametovy prostor a nahrajete do ni vsechna potrebna data, tak si pockejte na reakce uzivatelu ;) Podekovani vam chodit nebudou.

Ad dokumentace) Dokumentace k funkcim VirtualAlloc, CreateFileMapping je dostupna uz dlouho - davno pred Pocket PC 2003 SDK.

Ad vyhledavaci jadro) Ja neznam zdrojovy kod, takze nevim, proc mate na CE problemy. Jestlize je mate kvuli portabilite, tak to muzu pochopit, ale jsem-li v roli koncoveho uzivatele, ktery si vas produkt koupil ( i ja jsem to udelal ;) ), tak me tyhle veci nezajimaji. Chci jen, aby mi aplikace fungovala.

Ad Windows CE a jejich kompatibilita s Windows) Sam velmi dobre urcite vite, ze architektura Pocket PC a PC je natolik odlisna, ze fasada zbudovana ze stejnych API funkci jen usnadnuje prechod vyvojarum se zkusenostmi s programovanim pro desktopova Windows, ale neznamena to, ze lze aplikace mezi temito platformami jednoduse a beze zmeny prenaset. To Microsoft nikdy ve sve vyvojarske dokumentaci netvrdil.

K tem polopravdam a nepravdam - ve svem prispevku vzbuzujete dojem, ze systemovy design vasi aplikace je v poradku a ze narazite na omezeni Windows CE. Jak jste ted sam ted uvedl, vsechny tyto problemy jsou resitelne, jen je Chaps nechce zainvestovat. To neni vyhrada proti vam, ale proti vasemu chlebodarci ;)
idosppc (3)|26.8.2005 23:04
to RStein: Jsem rád, že si rozumíme :) Tak jenom v krátkosti po pořádku:

ad VirtualAlloc a CreateFileMapping: V dokumentaci před PPC 2003, resp. WCE 4.x, není uvedena skutečnost, že VirtualAlloc dokáže rezervovat blok >= 2MB mimo adresový slot 32 MB (ačkoli to jde tuším už od WCE 2), a různé KB a technical articles ohledně řešení problémů se zdánlivým nedostatkem paměti při zavádění DLL jsou také novějšího data (i když ne o moc, zřejmě na to vzápětí narazila spousta vývojářů). CreateFileMapping je fajn, ale pro naše účely se nehodí. Bylo to ostatně první, co jsem autorovi jádra před pár lety chtěl navrhnout (z neznalosti zákonitostí vyhledávacího jádra :) ), ale nakonec jsme to zavrhli. Datový soubor JŘ (v původní podobě) je totiž v podstatě obrazem dat v paměti, což na první pohled ukazuje na ideálního kanditáta pro file mapping, jenže ihned po zavedení se v něm provede spousta propojení a adjustací. Kdybychom použili file mapping, tak by výsledný efekt vzápětí vedl tak jako tak k commitnutí v celém rozsahu, takže by stejně žádné poděkování nepřišlo :) To že jsme file mapping nepoužili, má navíc další význam: V IDOSu pro PPC jsou datové soubory komprimované a při zavádění se rozbalují. Tím ušetříme dost cenné RAM uživatelům, kteří nepoužívají paměťové karty (i když dnes už to bude asi málokdo).

ad Vyhledávací jádro: Problémy máme z důvodů, které jsem uvedl v prvním příspěvku. Váš uživatelský pohled se mne samozřejmě dotýká (rozumnějte: chápu ho a cítím se zodpovědný) a proto taky pracuji na nápravě.

ad WinCE a kompatibilita: S tou stejnou fasádou odlišné architektury to asi chápeme oba stejně dobře, protože víme, o čem mluvíme. Manažeři ovšem často čtou pouze první stránku čehokoliv, kde jsou napsána velká hesla jako "Compatible API", "Source code portability", "Save Investments" atd., takže jsou pak občas nemile překvapeni a přemýšlejí, kdo za to může. (Nic proti manažerům, bez nich by to nešlo a já si na ty svoje nemůžu stěžovat, doufám že ani oni na mne :) ). Ale mimochodem ta velká hesla v případě Windows CE do značné míry hovoří pravdivě a manažerské rozhodnutí provést pouze portaci místo přepracování bylo určitě správné. Portace z PC na WinCE byla poměrně přímočará a dodnes víceméně bezproblémová, s velkým PID jsme teprve dnes prostě narazili na hranici možností a musíme to řešit. Jen na okraj (pro palmisty, kteří si tohle stejně nepřečtou): Nedovedu si představit, že bych se měl pokoušet o přenos IDOSu na Palm OS, ten je úplně exotický (i když možná dnes už ne, nejsem v obraze), ačkoli se neodbornému uživateli jeví Pocket PC i Palm "zvenku" velmi podobně, i co do technických parametrů.

ad polopravdy: Nevzbuzuji dojem, já si troufám tvrdit, že design vyhledávacího jádra JE v kontextu původních požadavků v pořádku (btw. nemám s ním nic společného :) ) a opravdu narážíme na omezení Windows CE, která v době návrhu jádra nebyla známa a tudíž irelevantní. Jedním dechem k tomu dodám, že ani proti designu a vlastnostem Windows CE vůbec nic nemám. Každý design je produktem zvažování mnoha pro a proti a ideálním výsledkem je co nejpřijatelnější kompromis. Pokud jde o to, do čeho kdo chce nebo nechce investovat, tak je rozdíl mezi investicí a dotací. (Tady mne berte s velkou rezervou, do obchodní politiky Chapsu nehodlám strkat nos a počet prodaných licencí IDOSu mi není znám, ale nedělám si velké iluze. A mimochodem nejsem z Chapsu :) ) Ale do potřebných úprav programu Chaps rozhodně investovat chce, jinak bych na tom teď nepracoval.

Tak jsem začínal, že jen v krátkosti, a takhle to dopadlo. Konec kecání, teď už zase budu pracovat.

Zdravím, M.W.


to Beecher: "Windows compatible" tam nejspíš nikde napsáno není, ale řek bych, že tam někde bude napsáno "source compatible", vývojové nástroje jsou prakticky stejné, atd., atd., takže mylný první dojem vznikne snadno.

Pokud jde o datové soubory "velkého" a "malého" IDOSu, tak ty ve skutečnosti stejné jsou. Jak jsem uvedl výše, na Pocket PC jsou pouze navíc vnitřně zkomprimované, a je otázka, zda od toho časem neupustíme, jak nám narůstají kapacity paměťových karet, protože zavádění dat se tím zrychlí. Rozdílný je zejména způsob instalace přes EZSetup a .CAB soubory (netvrdím, že je ideální, ale zato se snaží držet doporučení Microsoftu), a také jde v případech velkých JŘ o jejich rozdělení na menší podmnožiny (mj. u autobusových JŘ), které na PC nemá smysl.
Brco_ce4you (447)|29.8.2005 10:50
Tak toto je sprava od IDOS centra:


To je bohužel problém, který v současné době nejsme schopni řešit. Podle sdělení programátora aplikace je paměť, kterou je systém schopen přiřadit jednomu procesu, maximální velikosti 32MB, bez ohledu na to, kolik je volné paměti. Navíc je přiřazovaná paměť fragmentována (není to souvislý blok paměti), ale aplikace se snaží si naalokovat jeden souvislý blok a pokud se takový nenalezne, nastane uvedená chyba. V současné době bohužel neexistuje řešení a buď se budete muset vrátit ke staršímu datovému souboru nebo počkat na nový.

Programátor slíbil, že se pokusí problém řešit, ale podle jeho sdělení to není triviální záležitost, takže Vám nejsem schopen sdělit žádný závazný termín, kdy dojde k odstranění chyby a zda vůbec.

S pozdravem

Bohumír Bednařík
CHAPS spol. s r.o.
(idos@chaps.cz)
strojvudce (390)|29.8.2005 21:17
Taky jsem to dneska dostal.:O
Wuffi (1599)|29.8.2005 22:12
Hm, nepekna chyba. Zajimal by mne postoj autoru, ja osobne IDOS kupoval prevazne kvuli PIDu a kdyz mi nejede...
Zajimalo by mne jak nam vynahradi dobu po kterou nebudeme moci aplikaci pro PID vyuzivat s aktualnimi jizdnimi rady.
Zdenek Malinsky (9781)|29.8.2005 22:22
Na PID můžeš zkusit softík Metro - je to free.
Wuffi (1599)|29.8.2005 22:30
Ale ja zaplatil za IDOS.
strojvudce (390)|30.8.2005 00:08
Jo, já taky!:(( A ani se neobtěžovali se třeba omluvit.:no:
reskator (71)|1.9.2005 01:25
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Na PID můžeš zkusit softík Metro - je to free.[/QUOTE]

no tak ten nesaha IDOSu ani po kotniky. A neobsahuje autobusy.

Taky jsem si koupil IDOS a nevleze se mi do pameti, ale uz jsem to vyresil mam unlimited GPRS, takze vlezu do PocketIE, sipka dolu, vyberu dpp.cz/idos ... :-) OK je to trosku drazsi reseni, uznavam
zany (71)|1.9.2005 05:14
právě jsem si stahoval update a ejhle - objevil se aktualizační soubor pid2 obsahující data jen na 2 měsíce dopředu a ono to funguje i na MDAc.
Taky určitá varianta řešení -málokdo si bude hledat data s větším předstihem, pid2 může být mnohem menší a tím pádem odpadá problém s pamětí a spouštěním
beecher (9270)|1.9.2005 09:37
:D :D :D

Vzdyt se ten jizdni rad PIDu meni skoro kazdy den (staci si nechat posilat mailem info o zmenach) a oni to davaji na X mesicu dopredu? Tak to byt ftip dneska! :D :yes:
beecher (9270)|1.9.2005 15:50
Byla vydana nova verze Prohlizece Jizdnich radu (jinak receno IDOSu pro PPC). Vice zde.

Detaily:
- odstraněn problém nedostatku paměti při zavádění velkých JŘ (PID atd.), přestože byl dostatek fyzické paměti k dispozici
- odstraněna chyba zavedení modulu kalendáře při exportu do kalendáře z velkých JŘ
- odstraněna výjimka C0000005 při chybném nebo neexistujícím souboru *.TTK