Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak je to na Pocket PC s pamětí?

22.4.2006, Pavel Koza, návod
Většina nových majitelů kapesního počítače už má zkušenosti s PC a orientuje se v základních pojmech, jako je výraz počítačová paměť. Pokud ale pokusí své znalosti aplikovat na kapesní počítače, může být trochu zmaten. Proto vznikl tento článek.
Kapitoly článku:
  1. Jak je to na Pocket PC s pamětí?
  2. Jak to funguje?
  3. Správa běžících aplikací a problém s volnou pamětí. Rozdíl mezi Soft a Hard resetem. Závěr

Správa běžících aplikací a problém s volnou pamětí


Když už se bavíme o paměti na Pocket PC, nesmím zapomenout ani na správu běžících aplikací. Zde je filozofie od stolního počítače velmi odlišná. Základní teze podpořená několika výzkumy uživatelů společností Microsoft je asi následující:

Běžný uživatel Pocket PC zařízení využívá v drtivé většině pouze několik málo aplikací, zato však opakovaně. Tyto aplikace jsou většinou uloženy na pomalé kartě, případně v pomalé FlashROM paměti a proto je jejich spuštění pomalé a uživatele zdržuje. Z hlediska výkonu je lepší, pokud se tyto stále dokola používané aplikace nebudou neustále zapínat a vypínat, ale po prvním spuštění zůstanou běžet v paměti a po opětovném požadavku uživatele na jejich použití se pouze aktivují, což si vyžádá zlomek času nutného k jejich spuštění. Teprve ve chvíli, kdy budou systémové prostředky vyčerpány, dojde k automatickému ukončení nejméně používaných aplikací a koloběh událostí může pokračovat.



Této výše popsané filozofii je uzpůsobeno i ovládání systému. Po tapnutí na křížek umístěný v pravém horním rohu většiny standardních aplikací nedojde k ukončení aplikace, jak by očekával uživatel klasických Windows na stolním počítači, ale dojde pouze k jejímu skrytí - na pozadí běží dál. Takto můžete mít spuštěno až několik desítek aplikací najednou, aniž o tom budete vědět, záleží pouze na jejich náročnosti a samozřejmě fyzické velikosti RAM ve vašem zařízení. Pouze pokud bude nutné nějakou paměť uvolnit, systém automaticky nějakou aplikaci ukončí.

Což o to, idea je to pěkná. Bohužel technické řešení není dokonalé a uživatel se tak občas dostává do problémů. Pokud například bude chtít spustit nějakou náročnou hru, zatímco na pozadí poběží plno aplikací, výsledkem bude chyba odkazující na nedostatek volné paměti. Řešením je (kromě nepříliš systémového softwarového resetu) pouze manuální ukončení některých běžících programů. To ale není moc pohodlné, protože musíte tapnout na Start -> Nastavení -> Systém -> Paměť -> Běžící aplikace, a teprve tam můžete konat. Proto je k dispozici mnoho utilitek, které vám s touto činností výrazně pomohou. Jejich používání není bezprostředně nutné, ale pokud patříte mezi náročnější uživatele, co využívají desítky různých aplikací, případně máte zařízení s velmi malou fyzickou RAMkou, bez nějakého pomocníka se obejdete jen těžko.


Rozdíl mezi Soft a Hard resetem


Jedna z nejčastěji kladených otázek v diskuzích i emailech je nadpisem tohoto odstavce. Rozdíl je vskutku zásadní, ale opět se liší zařízení s WM5 od těch se starším systémem. Na starších zařízeních rozeznáváme dva druhy resetů:
  • Soft Reset je akce, při níž dojde pouze k násilnému ukončení včech běžících programů. Všechna v té chvíli NEULOŽENÁ data jsou ztracena, ale obsah paměti je po znovunaběhnutí základních služeb zachován a volně dostupný. Soft reset se vyvolá většinou stiskem nějakého více či méně skrytého tlačítka na zařízení.
  • Hard Reset je akce, při níž dojde k ÚPLNÉMU VYMAZÁNÍ veškterého obsahu RAM, naopak data v Bezpečném úložišti či na paměťových kartách zůstanou nedotčena. Zařízení poté opětovně spustí úvodní sekvenci jako když jste jej poprvé zapnuli a po několika vteřinách je připraveno k používání. Vyvolání Hard resetu se na různých zařízení liší, někdy je to současný stisk některých tlačítek, jindy zas deaktivace nebo vyjmutí baterie. Operace by měla být popsána v manuálu ke konkrétnímu zařízení.
U zařízení s WM5 dva, ale někdy i tři druhy resetů. Bohužel se ale zdá, že pojmy budou některým uživatelům splývat:
  • Soft reset nabízí stejný výsledek, jako soft reset na ostatních zařízeních. Jelikož je na WM5 všechno trvale uloženo ve FlashROM, stačí kompletně vymazat RAM a jede se dál. Uživatel tak přijde pouze o neuložená data
  • Hard reset na WM5 je z pohledu dlouhodobého uživatele Pocket PC takový polovičatý hard reset. Po jeho vyvolání se totiž smaže pouze systémové nastavení (registry a spol.), data zůstanou zachována. Využití najde například ve chvíli, kdy se po instalaci nějakého programu zařízení již nerozběhne. Tento reset ale nemusí být úplně standardní součástí systému každého zařízení
  • Clean reset je nejvyšší a nejdestruktivnější variantou resetu. Vše, co není na kartě, bude smazáno a zařízení bude uvedeno do původního stavu
Poznámka: Terminologie vychází z terminologie HP. Pokud jiná firma zvolila označení jiné, bude v tom ještě větší nepořádek...


Závěr


A to je asi tak všechno, co byste jako začínající uživatelé měli vědět. S rostoucími zkušenostmi samozřejmě poznáte, že je spousta výjimek či že vývoj jako takový kráčí neustále kupředu, ale pro základní představu o tom, jak to v oblasti Pocket PC s pamětí vlastně chodí, by to mělo stačit. Pokud máte nějaké dotazy, pište do diskuzí. Pokusím se na ně odpovědět a případně tento článek rozšířím.
reklama