Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nevěřte falešným antivirům pro Android, lákají z uživatelů peníze

20.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Mezi nejčastější bezpečnostní hrozby pro Android patří falešné antiviry, které detekují neexistující hrozbu a chtejí po uživateli peníze za odstranění. Často se objevuje také malware otravující reklamami nebo spyware snažící se získat citlivá data.
Chystáte se do svého telefonu stáhnout bezpečnostní aplikaci? Dávejte si pozor, jaký nástroj vybíráte, neboť právě antiviry útočníci často využívají jako prostředek k šíření škodlivého kódu. Společnost ESET ve své poslední zprávě informuje o nejčastějších hrozbách, které její systémy detekovaly v zařízeních s operačním systémem Android během ledna 2020. I nadále se nejčastěji objevuje malware FakeAV, který se do telefonů uživatelů snaží dostat v podobě falešné antivirové aplikace. V minulosti se tyto aplikace objevovaly pod různými názvy jako „Virus Removal for Android“ či „Automatic Virus Scanner“.
 
 
Nástroje po spuštění zobrazí varování, že se v telefonu nachází malware, ačkoliv k žádnému prohledání ve skutečnosti nedojde. Odstranění neexistující infekce samozřejmě aplikace nabízí za poplatek, a tak se snaží z uživatelů vymámit peníze. Jediným nebezpečím přitom obvykle bývá samotná aplikace vydávající se za antivir, kterou by měl uživatel odstranit ze svého telefonu. Pokud chce mít pocit bezpečí, měl by zvolit antivir od některé ze známých společností.
 
Poměrně často se objevuje také reklamní malware Hiddad.HI, který uživateli servíruje obtěžující reklamy. Jejich zdroj je ovšem skrytý, takže může chvíli trvat, než uživatel najde správný zdroj. V lednu se tento škodlivý kód často objevoval v aplikacích s pornografickým obsahem. Nejedná se ovšem o žádného nováčka, v loňském roce byl malware Hiddad.HI často součástí některých přehrávačů nebo nástrojů ke stahování videí.
 
K dalším častým kybernetickým hrozbám patří spyware Plankton, jehož účelem je získat data o uživatelích. Objeven byl v nejrůznějších typech aplikacích včetně her, fotografických filtrů nebo předpovědi počasí, a to vždy z neoficiálních zdrojů. I proto bezpečnostní experti doporučují stahovat aplikace pouze z Google Play Store.
 
Nejčastější bezpečností hrozby detekované na Androidu v lednu 2020:
  1. Trojan.Android/FakeAV (3,30 %)
  2. Trojan.Android/Hiddad.HI (2,94 %)
  3. Trojan.Android/Plankton (2,73 %)
  4. Trojan.Android/Hiddad.XF (2,32 %)
  5. Trojan.Android/Rootnik (2,01 %)
  6. Trojan.Android/Hiddad.XO (2,00 %)
  7. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,66 %)
  8. Trojan.Android/Hiddad.AIA (1,56 %)
  9. Trojan.Android/Hiddad.AID (1,53 %)
  10. Backdoor.Android/Qysly (1,44 %)
Zdroj: Tisková zpráva


reklama