Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak instalovat nové aplikace?

21.4.2004, Pavel Koza, návod
I když je softwarová výbava většiny Windows CE zařízení velmi bohatá, i ten nejskromnější uživatel občas zatouží nahrát si na PDA ještě nějakou další hru či aplikaci. První bonusové aplikace najdete už na dodávaném CD-ROM, další stovky a tisíce jich pak najdete na různých stránkách na Internetu. A protože může být tato oblast pro začátečníka trochu matoucí, v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšnou instalaci kterékoliv aplikace.
I když už to v případě nových Pocket PC není tak důležité, začneme trochu zeširoka. Ještě před pár roky jste pod jedním souhrnným názvem Pocket PC mohli dostat zařízení, které se sice při vnějším pohledu tvářilo jako každé druhé, ale uvnitř mohl být jeden ze tří různých typů procesorů. Na tom by nebylo zas tak nic zvláštního, na desktopech se taky různé procesory jmenují různě, ale na Pocket PC šlo o navzájem nekompatibilní jednotky. To znamená, že program určený pro jeden typ procesoru není možné spustit na procesoru jiném. V případě první generace Pocket PC jste si mohli koupit zařízení s procesorem ARM, MIPS a nebo SH3. Handheld PC v průběhu let obsahovaly stejné typy procesorů, a k tomu ještě jeden typ navíc - SH4. Pokud jste si tedy zvolili například Casio Cassiopeiu E-125, museli jste si vybírat pouze aplikace zkompilované pro procesor MIPS. Po výběru HP Jornada 525 vás naopak začaly zajímat jen aplikace zkompilované pro procesor SH3. A tak dále...

Dnes je situace o moc jednodušší. Počínaje Pocket PC 2002 se používají pouze procesory na bázi ARM, a i když jich je více typů (StrongARM, XScale, S3C2410...) od různých výrobců (Intel, Samsung), jsou všechny zpětně kompatibilní. Samozřejmě existují výjimky, ale pokud jsou pro vás všechny tyto informace nové, nelamte si s tím hlavu:)



Tím máme z krku úvod a můžeme se věnovat samotným instalacím. Z principu rozeznáváme 3 základní typy instalací - dva typy jsou instalacemi v pravém slova smyslu, ta poslední už nikoliv.


Instalace z desktopu


Instalace z desktopu je zdaleka nejběžnější, a z uživatelského hlediska i nejpříjemnější způsob, jak na PDA dostat nějakou aplikaci. Je nutné splnit pouze jednu podmínku, a tou je instalace synchronizačního programu ActiveSync. Samozřejmě mohou existovat výjimky, nicméně vesměs se jedná pouze o jeden instalační soubor. Po jeho spuštění dojde k prvotní instalaci programu na stolní počítač, kdy se do zvolené složky rozbalí obsah instalačního balíčku (nejčastěji jeden soubor s koncovkou .INI a jeden či více souborů s koncovkou .CAB). Následně se pak na desktopu inicializuje instalátor ActiveSync, který provede fyzické nakopírování požadovaných instalačních souborů na PDA (ano, to jsou ty soubory s koncovkou .CAB) a následně je automaticky spustí. Vy si během instalace můžete vybrat, zda instalovat aplikace do hlavní paměti (tím se míní to Default), případně na paměťové karty. Přesné umístění (do jaké složku konkrétně) bohužel nastavit nejde. Instalační soubor .CAB se rozbalí do složky definované autorem aplikace, provede potřebné změny v registru systému a většinou vytvoří zástupce v nabídce Start. Tím je instalace u konce.



Výhody tohoto postupu spočívají především v pohodlí obsluhy a v možnosti snadné reinstalace či odinstalace programu. Pokud například vyměníte zařízení za jiné a všechny aplikace máte instalované tímto způsobem, snadno si z nabídky ActiveSync vyvoláte dialog Add/Remove Programs..., a během pár vteřin vyberete a nainstalujete všechny aplikace, které chcete na svém novém PDA mít. Ale pro jistotu připojím i podrobnější popis výše uvedeného obrázku.

V horní polovině máte seznam aplikací pro Pocket PC. U každé aplikace nás zajímá především to známé zaškrtávací políčko na levé straně, které může být ve třech různých podobách.
  • Zaškrtnuté - aplikace je nainstalována na PDA a instalační soubory jsou stále na vašem stolním počítači
  • Vyškrtnuté - aplikace není nainstalována na PDA, ale instalační soubory jsou na vašem stolním počítači
  • Zašedlé - aplikace je instalována na PDA, ale instalační soubory nejsou na vašem stolním počítači

U aplikací, které mají instalační soubory na vašem počítači, vidíte zároveň i velikost .CAB souboru, který se na PDA bude kopírovat. Pokud tedy chcete doinstalovat libovolnou aplikaci obsaženou v seznamu, stačí zaškrtnout políčko vedle ní, zvolit, zda chcete instalovat přímo do hlavní paměti, případně jinam, a kliknout na tlačítko OK.

Pokud chcete naopak aplikaci odebrat, můžete si dokonce vybrat - odebrání pouze z PDA zajistí odškrtnutí políčka vedle již nepotřebné aplikace a následný stisk OK, kompletní odinstalaci z PDA i ze stolního počítače zajistí po vybrání aplikace ze seznamu lačítko Remove... Tímto tlačítkem také odeberete aplikaci, která je instalovaná pouze na PDA.


Instalace z PDA


Občas se stane, že stažený program má místo obvyklé koncovky .EXE či .ZIP koncovku .CAB. Pokusy o spuštění na desktopu končí krachem, soubor je následně smazán a uživatel nespokojen. Ovšem není důvod nadávat hned na autora programu, tento soubor je totiž pro PDA tím, čím je setup.exe pro desktop. Pokud jej nahrajete na PDA a spustíte, aplikace se automaticky nainstaluje (zkopírují se soubory, vytvoří se zástupci a klíče v registru atp.). Ostatně pokud jste četli dobře předchozí část textu, víte, že i klasická instalace z desktopu vlastně jen zkopíruje podobný .CAB soubor na PDA a automaticky jej spustí. Pro připad, že se soubor .CAB schovává v .ZIP archivu, jsem zde umístil utilitku ezyUnZIP - Pocket PC (ARM/XScale (87,04 KB), MIPS (100,35 KB), SH3 (89,09 KB)) a Handheld PC 2000 (ARM/XScale (75,26 KB), MIPS (87,04 KB)). Správnou verzi stačí stáhnout na kapesní zařízení a spustit.



Na rozdíl od instalace z desktopu však instalace přímo z PDA skrývá některé záludnosti. Předně - instalační soubor se po úspěšné instalaci automaticky smaže. Pokud se tomu chcete vyhnout (například máte instalačky na paměťové kartě a chcete je tam mít i nadále), musíte buď nastavit atribut toho .CAB souboru na "pouze pro čtení", a nebo použít skvělou utilitku CabInstl, která umí nejen zachovat instalační soubor i pro následující instalace, ale i změnit místo, kam se bude aplikace instalovat (včetně všech potřebných klíčů v registry).
Druhé nebezpečí skrývá fakt, že zatímco při instalaci desktopu se automaticky vybere vhodná verze právě pro vaše zařízení, takto ji musíte vybrat sami. Na druhou stranu - možných kombinací zas není tolik, takže po pár dnech už budete bezpečně vědět, který soubor z Internetu na PDA vlastně stáhnout. .CAB soubory mají většinou formát jmeno_aplikace.typ_zarizeni.CAB, takže například aplikace Snake určená pro Pocket PC bude mít název Snake.PPCARM.CAB, ale stejně tak může mít i název Snake.ARM.CAB, případně jiný. Záleží jen na vývojáři, jak své dílko nazve.

Hlavní výhodou tohoto řešení je plná samostatnost a nezávislost na stolním počítači. Nevýhodou pak fakt, že jen malá část firem dává na svém webu k dispozici přímo .CAB verze programů, o optimalizovaných stránkách ani nemluvě. Pokud si však dáte práci a .CAB soubory získáte, v kombinaci s již zmiňovanou utilitkou CabInstl je instalace přímo z PDA velice silný a užitečný nástroj.


Samotný binární soubor .EXE


Pro různé jednoduché utilitky není nutné pokaždé vytvářet složité instalační procedury, takové programy se distribují buď přímo v podobě spustitelného souboru .EXE, případně spolu s různými doprovodnými informacemi v nějakém .ZIP archivu. Pokud vám tedy nejde na počítači spustit právě stažený soubor s koncovkou .EXE (většinou se objeví níže uvedené chybové okno), zkuste jej jednoduše překopírovat na PDA a spustit tam.




Závěr


I když to ze začátku vypadá možná trochu složitě, během pár dní se každý nový uživatel naučí jednoduše a rychle posoudit, jak danou aplikaci nainstalovat. Takové postrčení správným směrem by měl představovat i tento článek. Pokud i přesto máte s některými aplikacemi problémy, případně vám návod přijde zmatený, napište své dotazy do související diskuze.


Užitečné odkazy


reklama