Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN G500

6.9.2006, Pavel Koza, recenze
Zařízení E-TEN G500 sice není ani zdaleka první zařízení s integrovaným GPS modulem pro určení přesné pozice, nicméně je to rozhodně první zařízení s touto vlastností od E-TENu. Kromě toho nabízí svým uživatelům spoustu dalších příjemných vlastností, jako je například integrovaný čtyřpásmový telefonní modul, Bluetooth modul, rychlý procesor, FM rádio, integrovaný miniSD slot a velká spousta bonusových aplikací, které z tohoto zařízení dělají kompaktního pomocníka pro každou situaci.

Parametry


Podobně jako u vzhledu platí i u parametrů E-TENa G500, že značná část z nich je velmi podobná parametrům původního modelu, zařízní E-TEN M600. Porovnání pouze se zařízeními stejné kategorie nemá moc smysl, shodné vlastnosti nabízí pouze Mio DigiWalker A701, takže není co srovnávat. Při obecném srovnání jednotlivých vlastností v rámci všech Pocket PC už je to zajímavější, nicméně z tohoto úhlu pohledu nabízí E-TEN vesměs průměrné hodnoty. To ale rozhodně neznamená, že má G500 nějakou Achilovu patu, vysloveně slabé místo. Právě naopak, jako celek nabízí G500 velmi vyváženou sadu vlastností. A to je, jak si ostatně jako pokaždé povíme v úplném závěru recenze, na zařízení typu kapesního počítače to nejdůležitější.

Použitý procesor Samsung S3C2440, taktovaný na 400MHz, nabízí podle mého názoru optimální poměr výkonu a spotřeby. Není to sice úplně nejvýkonnější procesor, co je k dispozici, ale těžko budete hledat aplikaci, se kterou si neporadí. K ideálu ale přeci jen něco chybí, softwarová regulace výkonu by určitě pomohla ve chvíli, kdy uživatel potřebuje skutečně maximální výdrž i za cenu sníženého výkonu. Paměti je v základu tak akorát pro WM5 zařízení, 128MB FlashROM (typu NAND) pro systém a data, 64MB RAM (typu SDRAM) pro běh aplikací se dá považovat za standard. Reálně je po HW resetu k dispozici méně, konkrétně 70MB FlashROM a 31MB RAM. Práce se zařízením je svižná a odezvy okamžité, což je mimo jiné zásluha i velmi rychlých FlashROM pamětí. Během několikadenního testování jsem neměl problém ani s jednou aplikací a i celková rychlost práce se zařízením patří k tomu lepšímu, co jsem měl možnost mít v ruce.




Transmisivní TFT displej na první pohled ničím nezaujme ani nepřekvapí. Úhlopříčka 2,8 palců (73 milimetrů), rozlišení 240 x 320 bodů, 65 tisíc barev, to všechno jsou hodnoty, které už znáte nazpaměť. V místnosti je displej celkem kvalitní, ale není to úplná špička. V přímém porovnání s Qtek 9100 nabízí E-TEN teplejší barvy, tudíž je bílá barva nepatrně zažloutlá. Není to nijak kritické, ale při srovnání to poznat je. Podsvícení je možné nastavit v 11 stupních, bohužel pouze společně pro dobíjení a provoz na baterie (trochu nezvykle je i při minimálním podsvícení displej trochu podsvětlen, úplně se vypíná až při nečinnosti). Automatická regulace podsvícení podle okolí chybí, místo toho nabízí E-TEN dvě jiné samoregulace. První závisí na stavu nabití baterie - čím je baterie víc vybitá, tím nižší intenzita podsvícení se nastaví. Druhá zase postupně vypíná podsvícení ve chvíli, kdy je zařízení ponecháno v klidu. Samozřejmě záleží na tom, jak máte nastavený čas pro úplné vypnutí podsvícení, ale pokud je to hodnota vyšší než jedna minuta, tato funkce vám něco málo energie určitě ušetří.




K displeji mám dvě poznámky. První je při použití zařízení ve venkovním prostředí. Na rozdíl od většiny ostatních zařízení s TRANSFLEXNÍM displejem, u kterých lze využít sluneční svit místo podsvícení a vlastní podsvícení tak snížit na minimum nebo úplně vypnout, má G500 pouze displej TRANSMISIVNÍ a tak mu přímé sluníčko moc neprospívá. I když jsem se snažil, bez podsvícení nebylo nic vidět, pouze odlesky okolí. Teprve s podsvícením je viditelnost srovnatelná s ostatními zařízeními, ovšem nutnost mít neustále podsvícení zapnuté skoro na maximum se bohužel výrazně projeví na životnosti baterie. Druhá poznámka se týká dotykové vrstvy. Při běžném používání je bez problémů, pouze pokud táhnete stylusem svislý posuvník (jinými slovy skrolujete oknem) a zastavíte se na místě, obraz začne blikat jako by se zařízení nemohlo rozhodnout, na jakém místě jste vlastně zastavil. Zní to hrozně ale kromě jistého estetického hlediska to nemá žádný negativní vliv - dotyková vrstva je jinak dostatečně přesná.

Jelikož je tento E-TEN v krátké době několikáté PDA s integrovaným telefonem, které až na čestné výjimky nenabízí v oblasti zvuku nijak výrazně příjemné zážitky, nebudu to protahovat a budu stručný. Výstup na sluchátka má, jak bývá u zařízení Phone edition zvykem, průměr pouze 2,5 milimetrů. Jiná než dodávaná sluchátka tedy bude používat jen málokdo - redukce na klasický 3,5 milimetrový konektor jsou vesměs bídné kvality a navíc v případě použití klasických sluchátek bez mikrofonu přicházíte o možnost snadného telefonování. U tohoto E-TENa plní sluchátka ještě jednu funkci, a tou je anténa pro integrované FM rádio (o něm až později). Při připojení sluchátek si navíc můžete vybrat, zda chcete zvuk směrovat do nich nebo nechat v provozu zabudovaný reproduktor. Sluchátka "pecky" jsou průměrné kvality, sice nešumí a nabízí víc než dostatečnou úroveň maximální hlasitosti, ovšem jejich projev je nudný, plochý a nezáživný. Do MHD stačí, na náročnější poslech budete muset zvolit jiné řešení. Integrovaný reproduktor není špatný, ale hlavní nevýhodou je jeho umístění - hraje buď do dlaně, nebo do stolu, což kvalitě ani hlasitosti nepřidá. A vyšší úroveň maximální hlasitosti by mu také neškodila...




Poslední zvukovou dovedností je záznam zvuku. Zde na vás čeká poměrně příjemné překvapení. Na rozdíl od snad všech ostatních zařízení nabízí E-TEN oddělené nastavení citlivosti hned pro tři typy záznamu - záznam hovoru během telefonování, záznam hovoru při použití Bluetooth sluchátka a nakonec klasický záznam čehokoliv, co uznáte za vhodné. Rozdíl je skutečně markantní, jak ostatně můžete posoudit například na těchto ukázkách (127,66 KB) . Škoda jen, že není možné zapnout automatiku... Z druhého testu (224,21 KB) kdy jsem zaznamenával mluvené slovo v různé vzdálenosti od zdroje, poměrně jasně vyplývá, že nejlépe si E-TEN vede v přímém záznamu. S rostoucí vzdáleností kvalita záznamu klesá. Na druhou stranu nesmím zapomenout na možnost úpravy citlivosti mikrofonu, takže pokud je záznam různých porad a schůzek vaším denním chlebem, s trochou cviku můžete získávat skutečně kvalitní záznamy.




Nyní je ten správný čas prohlédnout si E-TEN z hlediska jeho komunikačních schopností. Základem je jako obyčejně USB. Bohužel technologii USB Host budete hledat marně, stejně jako univerzální USB konektor, místo kterého je na zařízení proprietární konektor od E-TENu. Naštěstí je alespoň kompatibilní s řadou M600. A pokud hledáte infračervený port, tak ten na zařízení prostě není.

Bluetooth verze 2.0 (třída II) vypadá na první pohled náramě, ale zdání klame - moc toho neumí. Prakticky umí jen to samé, co nabízí BT ovladač od Microsoftu, jen v trochu lepším balení. Zkoušel jsem více méně vše, co mám doma a co v sobě obsahuje Bluetooth, ale uspěl jsem jen s následujícím příslušenstvím. Pro telefonování se dá využít utržené sluchátko Jabra BT200. Připojení je bez problému, snad jen hlasitost mohla být vyšší. Během telefonického hovoru jsem byl schopen i synchronizovat přes Bluetooth ActiveSync i se svým počítačem Dell Latitude X1. Zkusil jsem i přenést BT soubor mezi E-TENem a iPAQem h4150, opět na první pokus. Nakonec se mi podařilo spárovat i BT stereosluchátka od HP. Dosah slušných 8 metrů, nicméně kvalita nic moc, trhalo se to. Naopak připojení k BT AP se bohužel nezdařilo, PAN profil není podporován, a s připojením externí GPSky jsem uspěl na 50% - Navilock BT-338 fungovala bez problémů, Navilock BT-313T se sice spárovala, ale TomTom ji nenašel...




Trochu překvapivě najdeme v E-TENu G500 i, v oblasti Windows Mobile krajně neobvyklé, integrované FM rádio. Pro jeho provoz je nutné mít připojená sluchátka, která slouží i jako anténa. Po jejíih připojení můžete začít ladit stanice (automaticky nebo manuálně), šest stanic si navíc můžete uložit do paměti programu. Mimo to umí program nastavit hlasitost rádia odděleně od hlasitosti systému a pro delší požitek na baterie umí i vypnout displej. Pokud vám během poslechu někdo zavolá, po přijetí hovoru se automaticky rádio ztlumí, po ukončení hovoru se hlasitost vrátí na původní hodnotu. Citlivost rádia je slušná, některé stanice chytil v plné síle, jiné trochu šuměly, ale celkově to bylo příjemné zpestření testování.




Abyste se zařízením mohli i mimo dosah kabelu zdroje elektrické energie, je samořejmě nutné mít v něm nějakou baterii. V našem případ jde o vyměnitelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1440mAh, který je schopen poskytnout zařízení dostatek energie na mnoho hodin provozu. Konkrétní údaje najdete níže. V praxi je to samozřejmě ještě lepší (například jen málokdo má displej neustále podsvícen na maximum) a zařízení jsem nabíjel podle používání v průměru jen jednou za dva dny. Za perličku by se dalo označit zjištění, že jako jedno z mála zařízení dodávané pouze s WM5 (možná jediné) má i záložní baterii, která je díky odlišné filozofii ukládání dat do paměti již zbytečná. Podle všeho se jedná o pozůstatek z předchůdce M500, ale protože záložní baterie ničemu nepřekáží, nemá smysl se tím moc trápit.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 3h55min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6h03min
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7h04min
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 7h44min
  • Zapnuté GPS, max. podsvícení, puštěný TomTom GPS - 5h32min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.

Jak vidíte, i tyto výsledky jsou dost podobné výsledkům, kterých dosáhl E-TEN M600. Úsporný procesor je znát a tak jsou dosažené časy velmi pěkné. Když k tomu připočteme malý ukazatel stavu baterie v pravém horním rohu obrazovky a nakonec i schopnost dobíjet se přímo z USB (a to i z naprosté nuly, což není úplně pravidlem), nemá v tomto ohledu E-TEN G500 chybu.
reklama