Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Uživatelské rozhraní


Uživatelské rozhraní zařízení nüvifone M10 vychází z klasického rozhraní Windows Mobile 6.5.3, navíc ale nabízí několik zajímavých funkcí známých již z první generace nüvifone M20. A jak jsem již několikrát zmínil, společným jmenovatelem většiny z nich je spolupráce s GPS modulem, jak mimo jiné připomíná neustále aktivní ikonka v horní stavové liště znázorňující satelit a stav příjmu signálu.



Největší modifikací klasického rozhraní systému Windows Mobile je náhrada obrazovky Dnes, protože M10 (stejně jako předcházející M20) z dílny Garmin Asus nabízí vlastní modul kombinující v sobě několik funkcí. První je klasický spouštěč až 45 aplikací prostřednictvím zástupců; pokud jich máte vybraných víc jak 9, jsou rozdělené na několik obrazovek, mezi kterými je možné přepínat klasickým tažením prstu do strany. Rovněž aktivace režimu pro editaci je "inspirovaná" u iPhone. Stačí pár vteřin na některé ikonce přidržet prst a po lehkém zavibrování přístroje můžete přidávat nové ikonky, odebírat stávající nebo jedním tapnutí vrátit nastavení do výchozího stavu.



Druhým prvkem na hlavní obrazovce je spodní lišta nabízející tři ikonky, které by vám měly zpřístupnit tři nejčastěji využívané funkce zařízení - tapnutím na utržené sluchátko spustíte aplikaci pro ovládání telefonu, ikonka lupy nabídne 14 způsobů vyhledání různých informací souvisejících především s navigací a poslední ikonka mapy jednoduše zobrazí navigaci a pokud jste v dosahu signálu z družic, automaticky zaměří přesnou pozici a posune zobrazení tak, aby odpovídalo reálu. O všech aplikacích si povíme podrobně v dalších kapitolách, nyní snad jen zdůrazním, že všechny jsou uzpůsobené ovládání prsty a rovněž nějaké to datové připojení k internetu se hodí, protože část informací zjišťuje M10 online na vyžádání.



Poslední oblastí na hlavní obrazovce je stavová lišta těsně pod horním okrajem (výrobce jí říká Billboard) a informace o mobilní síti a aktuálním datu i času kousek pod ní. Tapnutím na stavovou lištu se zobrazí podrobnosti na třech záložkách (stav zařízení, centralizované vyhledávání a seznam upomínek), tapnutím na datum a čas se spustí multifunkční správce času skládající se z budíku, světového času, časovače a stopek. Příjemným bonusem je dvojice tlačítek, která se objeví na místě data ve chvíli, kdy je aktivní navigace a vy jste z nějakého důvodu potřebovali udělat něco jiného; s jejich pomocí můžete navigaci buď ukončit, nebo aktivovat funkci objížďka při překážce na trati.



K dispozici je samozřejmě i klasická nabídka Start dostupná prostřednictvím vyhrazeného tlačítka pod displejem, kde najdete jak seznam všech instalovaných aplikací, tak i zástupce k nastavení zařízení. Na této obrazovce se také setkáte s tlačítky ve spodní liště představenými v systému Windows Mobile 6.5.3, která si můžete upravit pomocí klasických témátek. K dispozici je jak několik klasických témátek dostupných na všech zařízeních, tak i trojice témátek určených výhradně pro toto zařízení.



To, že je zařízení díky systému Windows Mobile 6.5.3 plně přizpůsobeno ovládání prsty včetně všech panelů pro nastavení dodám jen pro pořádek. Použitý skin je velmi vkusný a přehledný, takže je nastavení všech možných vlastností systému rychlé a pohodlné.



Jak jste asi sami poznali, uživatelské rozhraní zařízení nüvifone M10 je v maximální míře optimalizované pro uživatele, kteří chtějí v 80% případů telefonovat nebo používat navigaci. Je samozřejmě možné si zařízení upravit podle sebe a hlavní modul pro obrazovku Dnes vypnout a nahradit nějakým jiným modulem či moduly, ale to by byla určitě škoda. Především integrace vyhledávacích funkcí je na špičkové úrovni a po pravdě řečeno je nüvifone M10 první zařízení, kde jsem pravidelně využíval geolokační služby typu vyhledej nejbližší benzínku nebo bankomat. Všechno je totiž rychle dostupné a rychle použitelné, což je pro podobnou funkci to nejdůležitější. Kupříkladu nalezení nejbližšího bankomatu mi zabralo asi 5 vteřin včetně načítání dat.



Ale ani bleskurychlé vyhledání požadovaných informací by samo o sobě bylo na nic bez provázání s mapovým a navigačním softwarem. Protože k čemu mi je informace o tom, že nejbližší bankomat je 1,1 km daleko západním směrem, když ani neurčím sever (nüvifone M10 nedisponuje kompasem). Stačí ale na vybranou položku tapnout a hned máte na výběr z několik možností. Je tak možné zobrazit si bankomat na mapě, nastavit ho jako cíl cesty a spustit navigaci nebo (pokud je k dispozici telefonní číslo) rovnou do banky zavolat a zeptat se, jestli je v provozu. A opět musím vyzdvihnout především velmi rychlé odezvy, protože i když se nüvifone M10 nemůže pochlubit nejrychlejším procesorem na trhu, všechny operace jsou velmi rychlé a je radost zařízení používat.
reklama