Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ h2210

10.8.2003, Pavel Koza, recenze
Minulý měsíc byla spolu s uvedením nové verze operačního systému pro kapesní zařízení uvedena pěkná řádka nových Pocket PC. Zatímco nedávno recenzované zařízení HP iPAQ h1940 vychází ze staršího modelu, Pocket PC, které vám představím dnes, představuje v nabídce společnosti HP model zcela nový. Možná již tušíte, že dnes bude řeč o zařízení HP iPAQ h2210. A řekněme si to otevřeně - je o čem psát!
Svými parametry se h2210 stále ještě řadí ke špiččce, i když například co se operační paměti týká, na úplném vrcholu již není. Uvážíme-li však, že h2210 nemá v úmyslu být nejdražším, nýbrž výkonným modelem za příznivou cenu, není to zas tak zvláštní. Tento iPAQ obsahuje standardní procesor Intel PXA255 taktovaný na 400MHz. Bohužel chybí jakákoliv možnost softwarově výkon procesoru měnit a ušetřit tak pár minut navíc při provozu na baterie. I když z mých testů vyplývá, že úspora energie při snížení rychlosi z 400 MHz na 200 MHz je jen přibližně 15 %, někdy i těch 15 % pomůže. Pro ukládání dat a aplikací slouží 64MB operační paměti (k dispozici je však pouze 57.11MB), operační systém je uložen v 32MB FlashROM. I zde je k dispozici část FlashROM ve formě iPAQ File Store, jeho kapacita je 3.84MB, takže o ta nejdůležitější data nemusíte mít strach ani v případě totálního vybití baterie.



Jak mě displej u h1940 zklamal, tak mě displej u h2210 nadchnul! Obyčejné je na něm akorát rozlišení 240 x 320 bodů a počet barev 65 tisíc, jinak je ve všem špičkový. V zásadě jde o transflexní TFT displej s LED podsvícením. Úhlopříčka viditelné části obrazu je 96mm, kontrast i jas vynikající, barvy věrné, možnost nastavení intenzity podsvícení zvlášť pro provoz v síti a na baterie (a to v 60ti krocích!). Trochu chybí automatické nastavení podsvícení, jako zařízení nahrazující řadu h3900 by tuto vlastnost mít mohlo. Nastavení podpory pro ClearType je opět přímo součástí apletu Displej, tento iPAQ ale navíc dovede nastavit intenzitu rozmazání písma ve 12 úrovních. Dotyková vrstva je velmi citlivá, Pocket PC je použitelné i v přímém slunečním světle. Prostě a jasně - za tento displej dostává HP velkou jedničku s malinkým mínusem (to za tu absenci automatického podsvícení).



Stejně jako h1940 umí i h2210 zvuk nejen přehrávat, ale i upravovat. Abych byl konkrétní, basování si můžete nastavit dle citlivosti vašich uší od 0-12, výšky pak ve čtyřech úrovních. Bohužel zde není k dispozici nastavení hlasitosti výstupu na sluchátka odděleně od hlavního reproduktoru, maximální hlasitost je však dostatečná i pro poslech v hlučnějším prostředí. Zabudovaný reproduktor je standardní nic-moc kvality, ale jeho umístění na zadní straně zařízení je kupodivu ku prospěchu věci! U starších iPAQů byl reproduktor přímo v joypadu, a pokud jste hráli například hry, palec většinu zvuků spolehlivě pohltil. Pokud držíte h2210 v ruce, reproduktor se vám povede zakrýt jen obtížně, a i kdyby, kvalita reprodukce se sníží jen nepatrně. Mikrofon je citlivý též dostatečně, jeho citlivost navíc lze upravovat buď automaticky, nebo manuálně. Při testování jsem však narazil na jeden problém - některé hry (například Ultima Underworld nebo Gangsta Race) přehrávají zvuk jaksi trhaně, jako kdyby iPAQ nestačil hardwarově. Protože se ale úplně stejně chovají dané hry i na Aximu, vypadá to na nějaký softwarový problém systému, ne zařízení.



Komunikace s iPAQem je standardně možná přes USB, infračervený port a Bluetooth. O Modrozubu připravuji samostatný článek (ne-li přímo seriál), takže jen stručně - podporu pro Bluetooth má na svědomí společnost WidComm (mimochodem jde o úplně stejný produkt, jako obsahuje h1940). Pomocí BT můžete bezdrátově komunikovat s jiným PDA, notebookem, desktopem, mobilním telefonem, tiskárnou, GPSkou, prostě s čímkoliv, co BT má taky. Je možné tak přenášet soubory, digitální vizitky, přistupovat do firemní sítě či na Internet, tisknout, upravovat telefonní seznam, posílat SMSky... Je toho skutečně dost, a to všechno bez nutnosti používat kabely. Konfigurace sice nebyla úplně snadná, ale nakonec se mi ale podařilo rozchodit vše, co jsem potřeboval. Obzvláště příjemná je synchronizace se stolním počítačem, která nyní pracuje zcela bez problémů.



I tento iPAQ napájí vyměnitelná Li-Ion baterie o kapacitě 900mAh. Překvapivě v mém testu, kdy byl plně nabitý iPAQ ponechán s maximálním podsvícením a zapnutým Bluetooth svému osudu, vydržela h2210 o více jak hodinu déle než h1940! Dostal jsem se přes 5 hodin, což je vynikající výsledek. Pokud nejste zrovna nadšený hráč trávící na Tomb Raiderem 23 hodin denně, nemusíte mít strach, že iPAQu dojde dech uprostřed pracovního dne i při intenzivním používání. Záložní baterie je též typu Li-Ion, kapacita je neznámá. Poněkud mě překvapila možnost nastavit si čas, po který vydrží vaše informace v paměti při úplném vybití hlavní baterie. Tuto funkci chápu u zařízení, které má jednu (nevyměnitelnou baterii), a část energie používá pro případ nouze. Ale zde je hlavní baterie vyměnitelná a záložní baterie je zvlášť... Pokud potřebujete používat iPAQ déle, stačí si zakoupit náhradní baterie a snadno je vyměnit.


reklama