Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rx1950

22.11.2005, Pavel Koza, recenze
Společnost Hewlett-Packard patřila (a stále ještě patří) v oblasti Pocket PC zařízení k inovátorům. Na rozdíl od minulosti ale nejsou některé novinky či dokonce celá zařízení přijímána tak jednoznačně kladně, jake před několika roky, nýbrž s většími či menšími výhradami.

Vzhled


Pokud jste to z nějakého důvodu ještě nezaregistrovali, tak mám pro vás zajímavou informaci. Zařízení iPAQ rx1950 je téměř k nerozeznání podobné staršímu a velmi populárnímu modelu HP iPAQ h4150. Kromě několika málo změn v grafickém provedení (chybí nápis Pocket PC, logo HP je šedé místo modré, zadní strana je černá místo tmavošedé) je hlavním rozdílem snad jen použitý materiál. V případě rx1950 už nejde o tak luxusně lakovanou umělou hmotu, ale o umělou hmotu s lakem poněkud horší kvality. I tak je ale vzdálen tomu, co by se dalo označit za lak vysloveně levný. Rozměry rx1950 zůstaly proti h4150 beze změn (70,6 x 113,6 x 13,5 milimetrů), hmotnost je díky jinému materiálnu a možná odlišným součástkám nepatrně nižší (125 gramů). V každém případě jde o nesmírně elegantní a do ruky skvěle padnoucí zařízení, které se vám vejde do každé kapsy a ani v dámské kabelce nezabere moc místa. Technické zpracování je OK, plasty sedí, nikde nic nevrže, vše na svém místě.




Chceme-li zařízení popisovat detailně, jako obyčejně začneme přední stranou s displejem a ovládacími tlačítky. Displej samozřejmě zabírá největší část přední plochy. Nad ním nalezneme tlačítko pro vypnutí a zapnutí zařízení a dvojici LED diod, po každé straně tlačítka jednu. Ta levá umí blikat modře a indikuje aktivitu Wi-Fi modulu. Ta pravá umí naopak blikat zeleně a oranžově, je tedy určena pro zobrazení stavu nabíjení a určitých druhů upozornění. Pod displejem je jeden čtyřsměrový čtvercový ovladač s odděleným akčním tlačítkem uprostřed, po obou stranách je pak dvojice plně konfigurovatelných programových tlačítek. Každému je možné přiřadit dokonce dvě funkce (na krátký a dlouhý stisk) - na levé straně to je Kalendář a Kontakty, na pravé Pošta a iPAQ Wireless. Hráče potěší možnost stisknutí více tlačítek současně, některé hry však měly problém s rozlišením dlouhého a krátkého stisku. Příjemná je i možnost zablokovat tlačítka tak, aby se jejich stisknutí při vypnutém zařízení ignorovalo. A ještě na jednu věc bych chtěl upozornit. Operační systém Windows Mobile 5 nabízí podporu pro dvě systémová tlačítka, s jejiž pomocí lze zařízení ovládat bez nutnosti použít dotykové pero. Tato speciální tlačítka zde bohužel chybí, jejich funkci však můžete přiřadit některým z programovatelných tlačítek, takže ani o tuto vlastnost WM5 nebudete ochuzeni anu u iPAQ rx1950.




Na zadní straně nic zajímavého nenajdete, snad jen kryt baterie.




Nahoře je klasický 3.5mm stereo konektor na sluchátka, otvůrek pro mikrofon, SD / MMC slot zakrytý falešnou kartou, a nakonec i otvor pro stylus. Možná vás zmate absence anténky pro Wi-Fi - nebojte se, je integrovaná, na citlivost to ale má jen minimální vliv. Na levé staně najdete tlačítko pro záznam zvuku (též konfigurovatelné, i když jen na jednu akci) a malý otvor pro provedení softwarového resetu. Na opačné straně není zhola nic zajímavého, pouze šoupátko pro otevření krytu baterie. Nakonec zbývá zmínit spodní stranu zařízení, kde kromě klasického datového 22-pinového konektoru (který je plně kompatibilní s drtivou většinou ostatních iPAQů, takže můžete bez problémů používat i různé starší příslušenství) najdete i trochu nezvykle umístěný infračervený port.


Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
FSC Pocket LOOX N52071 x 116 x 14160
HP iPAQ rx195070,6 x 113,6 x 13,5125




Parametry


Máme konec roku 2005 a tak se tento iPAQ i přes určité extra vlastnosti nedá zařadit jinam než do kategorie low-endů, tedy přístrojů pro začínající nebo méně náročné uživatele. Procesor Samsung SC32442 taktovaný na 300MHz je low-end jak vyšitý. S Intelem PXA270 na 312MHz se v hrubé výpočetní síle nemůže srovnávat, rozdíl je asi 25% ve prospěch Intelu. Obzvlášť patrné je to u aplikace Skype, kde iPAQ na rozdíl například od LOOXe N520 nestíhá, ale o tom až později. A jak je u iPAQů zvykem, na měnění výkonu procesoru si musíme nechat zajít chuť. Rovněž paměti je v zařízení poskrovnu. 32MB SDRAM a 64MB FlashROM je hranice, pod kterou u zařízení s Windows Mobile 5 snad již nelze klesnout. Vzhledem k tomu, že po hard resetu má uživatel pro svá data a programy k dispozici pouze 33MB FlashROM, bez paměťové karty se obejde asi jen málokdo. Také pouhých 12MB volné RAM vypadá poměrně podezřele, ale správa paměti ve WM5 je natolik dobrá, že si s tím ve většině případů poradí. Spustil jsem najednou 16 aplikací (více méně úplně všechno, co se dalo) a systém stále stíhal. Pak už se sice odezvy zhoršily a část aplikací se odmítla spustit s tím, že má málo paměti, ale pokud budete používat nějaký slušný správce úloh, zásadní problém v tom nevidím.




Na displeji není moc co k popisování. V iPAQu je ta "najklasičtější klasika", jakou si v Pocket PC můžete představit. Transflexní TFT, rozlišení 240x320 bodů, 65 tisíc barev, LED podsvícení, dotyková vrstva. Podsvícení zaslouží pochvalu - 11 úrovní nastavení zvlášť pro běh na baterie i během dobíjení je tak akorát, maximální intenzita jasu je pro oči až nepříjemná. Navíc září téměř čistě bíle, barvy jsou také věrné, z mého pohledu to jen těžko může být lepší (obzvlášť u takto levného zařízení). V rozptýleném světle či na sluníčku už je to s viditelností už horší, ale to je vlastnost společná všem transflexním displejům. Dotyková vrstva na jedničku po celé ploše displeje, jediné drobné mínus bych dal displeji za nepěkně tlusté černé okraje displeje.




Ani za zvukové schopnosti se nemusí rx1950 stydět. Klasický 3.5mm výstup na sluchátka je skvělý, na sluchátkách Koss Porta Pro není znatelný žádný šum. I při standardním nastavením je zvuk pěkně dynamický a na maximální hlasitost i víc jak dostatečně hlasitý. A kdyby vám dynamika zvuku náhodou nestačila, můžete si v nastavení přidat 4 úrovně basů a 3 úrovně výšek (platí pouze pro výstup na sluchátka). Je li pro vás důležitější záznam zvuku, ani v tomto případě vás iPAQ nemůže zklamat. Jak při přímém záznamu, tak i při záznamu z cca. 3 metrů se nedá nahrávka označit jinak než perfektní (důkaz přikládám zde (53,6 KB) :). Nastavení citlivosti mikrofonu je možné v osmi úrovních, samozřejmě je možné nechat to i na automatice. Nakonec zbývá integrovaný reproduktor, od kterého asi nikdo nečeká zázraky. Hraje obstojně a dostatečně hlasitě a to stačí.




V oblasti komunikace už to tak růžové není, ale nezapomínejme, že se jedná o levné zařízení. Základem je samozřejmě USB 1.1, které je ve spojení s ActiveSync 4.1 pěkně rychlé. USB Host ale stále chybí (ticho tam, vy s tím LOOXem;), tuto technologii prostě HP neuznává. Datový výstup má rovněž vyveden i sériový port (RS232), pro jeho využití však potřebujete extra kabel. Následuje infračervený port klasické rychlosti 115kbps. Klasika. Zkoušel jsem i ovládat TV, nicméně nějak to nefungovalo (je ale klidně možné, že za to může WM5, se kterým si programy pro simulaci dálkového ovládání moc nerozumí...).

Posledním integrovaným modulem pro komunikaci je WiFi, Bluetooth na rozdíl od h4150 chybí. Technicky jde o WLAN 802.11b, teoreticky je tedy iPAQ schopen komunikovat rychlostí 11Mbit/s. V praxi samozřejmě této rychlosti dosáhnete jen stěží, proti GPRS, EDGE i 3G sítím je to ale stále rychlost vskutku blesková. Dle specifikace zvládá zabezpečení WEP 64/128-bit, 802.1X (EAP-TLS, PEAP), WPA. Testoval jsem se svým AP Asus WL-530g a bez problémů (konfigurace je WPA-PKS, TKIP). Zkoušel jsem i hit posledních měsíců, program Skype, ovšem zde jsem tak trochu narazil. Procesor je na plynulou komunikaci příliš pomalý. Kolegu na druhé straně jsem sice slyšel, ale byl jakoby schovaný ve velké láhvi. Ale co bylo horší, každé druhé slovo bylo nezřetelné, nebo úplně vypadlo. Škoda... Jinak je i bez antény příjem signálu velmi dobrý, v klasickém panelákovém bytě nemám s příjmem signálu problém v žádné místnosti (AP je v jednom z pokojů).




Díky zcela nové koncepci práce s pamětí zmizela nutnost rezervovat část baterie pro tzv. Pravidlo 72 hodin (když zařízení s WM2003 nebo starším systémem hlásí 0% baterie a samo se vypne, tak musí přesto data v RAM ochránit minimálně dalších 72 hodin). Ono se to nezdá, ale v případě zařízení s 64MB RAM a 1000mAh baterie jí tak nemůžete využít přibližně polovinu (v tomto iPAQu je použita Li-Ion baterie o kapacitě 1100mAh). Na Windows Mobile 5 toto pravidlo není potřeba a na výsledcích je to znát.
  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 5h44m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 5h48m
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 14h5m
  • Puštěné WiFi, bez zatížení - 6h20m

Jinými slovy - velmi slušné výsledky. Zajímavý je shodný výsledek klasického testu a testu přehrávání videa, ale možná za to může fakt, že simulované otevírání textového dokumentu trvá tak dlouho, že je procesor namáhán celých 30 vteřin, takže proti nepřetržité práci při přehrávání filmu to není vlastně žádná změna. Jako mínus by se rozhodně dal považovat fakt, že na rozdíl od většiny nových Pocket PC neumí rx1950 dobíjet přes USB kabel.




Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření prolétneme letem světem. Asi nejčastěji využijete SD slot, který si poradí jak s paměťovými, tak i s IO kartami. Zkusil jsem HP SD foťák a po instalaci ovladače vše fungovalo na první pokus. Absence Bluetooth je sice nepříjemná, ale nemá smysl nad tím lkát - je to vlastnost. WiFi funguje bez problémů a pokud máte například projektor s WiFi kartou, neměl by být problém s ním ihned začít promítat. Poslední možností jak připojit nějaké příslušenství je pak datový konektor na spodku zařízení. Nejčastěji ho použijete pro připojení externí hardwarové klávesnice, ať už miniaturní násuvné, nebo velké rozkládací. A tím to hasne, vše je v mezích standardních způsobů rozšíření Pocket PC zařízení.


reklama