Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ rx1950

22.11.2005, Pavel Koza, recenze
Společnost Hewlett-Packard patřila (a stále ještě patří) v oblasti Pocket PC zařízení k inovátorům. Na rozdíl od minulosti ale nejsou některé novinky či dokonce celá zařízení přijímána tak jednoznačně kladně, jake před několika roky, nýbrž s většími či menšími výhradami.
Kapitoly článku:
  1. Velká recenze zařízení HP iPAQ rx1950
  2. Vzhled, parametry, možnosti rozšíření
  3. Software, cena, osobní dojem, benchmarky & testy, podrobné hodnocení

Software


Kapitola software bude stručná. Základem je předinstalovaný systém Windows Mobile 5 ve verzi Premium, je tam tedy úplně vše (kromě telefonních aplikací), co pro nás Microsoft připravil. Tedy Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, Windows Media Player 10 Mobile a další aplikace. Aplikací bonusových je tam ale jen pár. Pokud vynechám již zmiňované konfigurační aplety, jedná se vlastně pouze o poněkud nadbytečný plug-in pro obrazovku Dnes, další plug-in (teď už mnohem užitečnější) TodayPanel, jednoduchý ovládací nástroj pro WiFi s názvem iPAQ Wireless, utilitku pro otestování jednotlivých systémů zařízení a... to je vlastně úplně všechno.




Ani na CD toho nenejdete o mnoho víc, jen samé známé aplikace od Microsoftu, případně i jinde snadno dostupný freeware. Nesmím ale zapomenout na poukázku, za kterou si na serveru iPAQ Choice můžete "koupit" až několik aplikací podle svého výběru, takže úplně zkrátka nepřijdete. Víc aplikací ale v balení skutečně není.


Cena


HP nikdy nebylo cenově podbízivé, to nemá smysl zdůrazňovat. Akční cena 6980 Kč bez DPH (8300Kč včetně daně) je ale hodně nízká. Oficiální cena v americe je 299 dolarů, i po skončení akční nabídky by se tak u nás neměla vyšplaht nad hranici 10 000 korun včetně DPH.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Pokud bych měl své zkušenosti se zařízením shrnout, jde o povedený kousek za skvělou cenu. Nemůžete samozřejmě očekávat nějaké "dělo", i v mezích kategorie pro začínající uživatele jde v některých ohledech o slabšího zástupce, ale z celkového pohledu je iPAQ rx1950 vyvážené zařízení. Pokud jde o výkon, za hlavní nedostatek bych označil nízký výkon pro VoIP (například Skype). Když už zařízení nabízí WiFi a ne Bluetooth, čekal bych od něj alespoň lepší podporu pro hlasovou komunikaci přes IP síť. Bohužel, například pro velmi populární Skype je iPAQ prostě pomalý. A to může být pro část zájemců velký problém.




Vzhledem k výkonu není rx1950 vhodné ani pro náruživé hráče. Jednak je část náročnějších her trhaná, což kvalitě hraní příliš neprospívá, a pak je zde problém s tlačítky. Ta sice zvládají současný stisk, nicméně pro některé hry je nepřekonatelným problémem dlouhé držení jednoho tlačítka. Problém pravděpodobně souvisí s podporou dlouhého a krátkého stisku tlačítka.




To oblast multimedií je na tom o mnoho lépe. O kvalitě zvuku i displeje jsem již psal, nemá smysl se opakovat. Přehrávání MP3 nečiní zařízení žádné problémy, během poslechu MP3 souborů v nejvyšší kvalitě (320kbps) se dalo stále pohodlně pracovat s Wordem či Internet Explorerem, odezvy systému byly jen o málo pomalejší. Filmová ukázka přehrávaná z karty byla rovněž koukatelná, bylo však nutné ji mát upravenou na velikost 320x240 bodů. Pokud jsem zkusil ukázku s rozlišením 640x480 bodů, systém už nestíhal. Testoval jsem programem TCPMP (ex BetaPlayer) a výsledky jsou následující:


Pocket PC
BetaPlayer Benchmark
FSC Pocket LOOX N520184,82%
HP iPAQ hx2750163,56%
HP iPAQ rx1950153,06%
MDA Compact102,56%


Pokud jde o WiFi, s jeho funkčností jsem byl maximálně spokojen, všechno mi prostě fungovalo tak, jak mělo. Absence Bluetooth může být pro někoho nepříjemná, ale na západě je prý prostě WiFi přes široce dostupné hotspoty mnohem oblíběnější. Ale jak jsem již zmiňoval několikrát, je to prostě vlastnost - pokud BT nutně potřebujete, iPAQ rx1950 není zařízení pro vás. Tečka:)

Ostatní vlastnosti jsem popisoval průběžně, takže to můžeme ukončit. Benchmarky jsem dělal, ale uveřejním je až spolu s dalšími zařízeními, samotné zařízení nemá moc vypovídací hodnotu. Pro tuto chvíli nabízím jen text výkonu grafiky. Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)





Podrobné hodnocení


Nyní pár slov k podrobnému hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)

...a další recenze je za námi:)
reklama