Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Diamond

11.11.2008, Pavel Koza, recenze
Je to sice už trochu déle, co společnost HTC začala prodávat svoje luxusně se tvářící i jmenující zařízení HTC Touch Diamond, ale i tak stojí za to si ho pořádně představit, protože kromě působivého vzhledu a hodně kompaktních rozměrů nabízí i velmi slušný výkon, skvělé možnosti pro telefonování, krásný VGA displej a bohatou softwarovou výbavičku. Pokud jste si někdy přáli mít zařízení nejen nabité vlastnostmi, ale i lahodící oku, HTC Touch Diamond by mohl být tím pravým.

Parametry zařízení


Testovat tři měsíce staré zařízení je čím dál tím složitější. Vývoj jde kupředu stále rychleji a co bylo před pár týdny šokující a skvělé je dnes už jen "dobré". Diamonda se to ale tato skutečnost naštěstí týká jen okrajově, i když je nezpochybnitelný fakt, že přeci jen něco málo ze svého lesku ztratil. Stále se ale jedná o skvěle vybavené zařízení nejen z pohledu ostatních Windows Mobile produktů, ale i obecně všech zařízení na trhu.




Procházku mezi jednotlivými parametry zařízení začneme u procesoru, kterým je populární Qualcomm MSM7201A taktovaný na 528 MHz bez možnosti tento takt nějak měnit. To slibuje dostatečný výkon ve většině aplikací a i díky novějším verzím firmware se tento předpoklad v praxi potvrdil. Samotný procesor ale na všechnu práci nestačí, jeho nedílným spolupracovníkem je paměť RAM, které je v zařízení nainstalováno luxusních 192 MB (na zcela novém zařízení je pak reálně k dispozici 60 MB při zapnutém TouchFLO 3D). A když už mluvíme o pamětech, určitě stojí za zmínku i paměť určená k instalaci programů a ukládání dat, přepisovatelná FlashROM, která je v zařízení hned ve dvou provedeních. Klasická FlashROM paměť tak, jak ji známe i z dalších zařízení s Windows Mobile, má papírově 256 MB (reálně řádově 55 MB). Druhá paměť je v systému zobrazena jako Internal Storage a nabízí úctyhodné 4 GB prostoru (přesně 3,74 GB). Počáteční nadšení ale trochu chladne při zjištění, že z důvodu absence jakéhokoliv paměťového slotu je to maximum, co toto zařízení svému uživateli nabídne.




Pokud patříte do skupiny uživatelů, pro které jsou velmi důležité grafické schopnosti zařízení a přehrávání videa, je tento odstavec určen právě pro vás. Diamond je se svým krásným VGA displejem a rychlým procesorem pro multimedia předurčen a celkem obstojně se mu daří tuto roli plnit. Na testovacím souboru jsem vyzkoušel přehrávání DivX videa přehrávačem CorePlayer 1.2.5 a až na velmi dynamické scény bylo přehrávání zcela plynulé a bez trhání; výsledek benchmarku tohoto souboru byl 113% při zapnutém TouchFLO. Při pokusu přehrát klasický neoptimalizovaný díl seriálu Dr. House (rozlišení 624x352 bodů, datový tok variabilní), případně další podobné televizní seriály, jsem dosáhl obdobných výsledků a i když to nebylo ve všech případech dokonalé a mírné trhání bylo patrné i při méně dynamických scénách, do autobusu nebo ve škole pod lavici to stačí, protože kvůli malému displeji nelze čekat žádný úchvatný multimediální zážitek.

Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix.


VGA displej s úhlopříčkou 2,8 palce a rozlišením 480x640 bodů je jedním slovem nádherný. Nabízí velkou hustotu bodů na palec, ostrý obraz, křišťálově bílou barvu a jasné barvy ostatní, což jsou vlastnosti, které vyniknou především při prohlížení fotografií a přehrávání filmů. Je samozřejmě dotykový a s vylepšenou podporou pro ovládání prsty (není zapuštěný, takže je ovladatelný prstem od kraje ke kraji), nicméně kvůli malé úhlopříčce je situací, kdy prsty nestačí a musíte vytáhnout stylus, poměrně dost. Podsvícení je možné regulovat v10 stupních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení, a komu to nestačí, může využít automatickou regulaci podsvícení podle okolních světelných podmínek (senzor je schovaný v reproduktoru pro telefonování). Autoregulace podsvícení funguje celkem dobře, i když občas displej svítí (a tím spotřebovává drahocennou energii) víc, ne by bylo vhodné. Asi jediný problém displeje je jeho vysoký lesk, což vadí především při používání za ostrého sluníčka, kdy ani maximální podsvícení nepomáhá stoprocentně a viditelnost je jen průměrná; ovládat a používat se ale zařízení dá, jen je nutné zapnout silné podsvícení.




A k displeji zařízení se váže ještě jedna zajímavost. Kromě několika aplikací, které podporují otáčení displeje s využitím gravitačního senzoru (například Opera nebo aplikace pro prohlížení obrázků), je možné zařízení používat pouze v klasickém režimu "na výšku". V nastavení totiž chybí možnost si orientaci změnit. Asi hlavní důvod pro toto omezení je TouchFLO 3D, které funguje pouze v režimu "na výšku" a pokud si displej otočíte pomocí nějaké speciální utilitky, může to dělat problémy.




Zvukové schopnosti zařízení jsou vesměs uspokojivé, snad jen hlasitost reproduktoru při telefonování by mohla být vyšší; i když mám vše na maximum, na rušné ulici se telefonování rozhodně nedá označit jako pohodlné. Přibalená sluchátka typu pecky se bohužel nedají nazvat jinak než podprůměrná, jednak mi nijak extra nesedly do ucha, ale především jejich zvukový projev nestojí za nic. Basy aby člověk hledal s lucernou v pravé poledne a ani integrovaný softwarový equalizer toho mnoho nezachrání. Výšek je naopak až příliš a nepříjemně píchají do uší. To když si k zařízení připojíte redukci na klasický 3,5 milimetrový stereokonektor (zvukový výstup je tvořen pomocí zmiňovaného rozšířeného miniUSB konektoru) a použijete nějaká kvalitnější sluchátka, rychle se ukáže, že Diamond umí hrát dobře i bez equalizéru. Integrovaný reproduktor je překvapivě slušný a dobře zvládá i zatížení při vyšší hlasitosti. Integrovaný mikrofon s podporou automatické regulace hlasitosti je skvělý při přímém záznamu, ale s rostoucí vzdáleností kvalita záznamu dramaticky klesá.




Komunikaci s okolním světem zvládá Diamond na jedničku. K dispozici je mnoho různých druhů připojení a všechny se během testování ukázaly jako bezproblémové. Základem pro synchronizaci se stolním počítačem je připojení pomocí USB kabelu. I když je v zařízení speciální ExtUSB konektor, je díky své zpětné kompatibilitě možné použít pro synchronizaci libovolný kabel s miniUSB konektorem. Ihned po propojení počítače a zařízení se na displeji Diamonda objeví praktický dialog, kde si můžete vybrat typ připojení - ActiveSync pro synchronizaci nebo Disk Drive (Mass Storage) pro přenos souborů. Rozdíl je i v rychlosti, testovací 100 MB velký RAR soubor se v režimu ActiveSync kopíroval na zařízení do 4 GB velkého úložného prostoru 65 vteřin, při připojení jako Disk Drive to trvalo pouze 31 vteřin. Pokud ale používáte druhý jmenovaný režim, po dobu připojení k počítači není čtyřgigabytový úložný prostor na zařízení k dispozici.




Druhým komunikačním kanálem je Bluetooth, přesně řečeno Bluetooth verze 2.0 s EDR. Ovládací aplikace je z dílny Microsoftu, která sice není tak propracovaná jako konkurenční produkty, ale i tak nabízí mnohem širší možnosti než předchozí verze včetně automatického vypnutí režimu zjistitelnosti nebo lepší podporu přenosu souborů. Testoval jsem synchronizaci přes Bluetooth, přenos souborů s notebookem i jiným kapesním zařízením, stereosluchátka (HP), headset (Bluetrek G2) nebo připojení k Internetu a všechno fungovalo bez jediného problému.




Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů.
  • A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)
  • HSP (Headset Profile)
  • HFP (Handsfree Profile)
  • PAN (Personal Area Networking Profile)
  • HID (Human Interface Device Profile)
  • OPP (Object Push Profile)
  • BPP (Basic Printing Profile)
  • FTP (File Transfer Profile)
  • SAP (SIM Access Profile)
  • AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
  • DUN (Dial-up Profile)
  • PBAP (Phonebook Access Profile)

Nakonec zbývá bezdrátová síť WLAN podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. Konfigurační aplikace je klasická, jako známe ze všech ostatních Windows Mobile zařízení, potěší možnost nastavit si ve třech úrovních poměr mezi výkonem a výdrží. Ani v tomto případě jsem nenarazil na problémy, připojil jsem se k několika různým AP doma i ve městě a vše běhalo jako na drátkách.




Takto výkonné zařízení potřebuje ke svému provozu spoustu energie a tak je baterie a spotřeba klíčovým parametrem. Papírově je lithium polymerová baterie nabízející kapacitu pouhých 900 mAh slabá a ani hodnoty v testech nedopadly nejlépe, ale s rozumným podsvícením je při normálním používání možné nabíjet zařízení jen obden. Samozřejmě jakmile začnete zařízení používat trochu víc na prohlížení internetu a další radovánky, každodennímu nabíjení se nevyhnete; od rána do večera mi ale zařízení vydrželo pokaždé, nestalo se, že bych musel nabíjet i během dne. A ještě jedna věc stojí za zmínku - časté krátkodobé dobíjení zařízení při synchronizaci USB kabelem baterii moc neprospívá, takže vhod přijde možnost dobíjet z USB jen pokud je zařízení vypnuté.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 2h 56min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 2h 32min
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 2h 02min

Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.

Další zajímavou vlastností zařízení je integrované FM rádio s frekvenčním rozsahem 87,5 - 108 MHz, které slouží pro ukrácení dlouhé chvíle příznivcům rozhlasového vysílání. Jen je nutné mít k zařízení připojena sluchátka, která slouží jako anténa. Díky ovládací aplikaci si můžete přepínat mezi mono- a stereofonní reprodukci, mezi zvukovým výstupem do sluchátek nebo do reproduktoru, případně si 20 nejoblíbenějších stanic uložit do paměti pro snadné vyhledání.




Nakonec jsem si nechal takovou zajímavost, která se ale v mobilních zařízeních začíná objevovat stále častěji. Jedná se o gravitační senzor, pomocí kterého je možné měnit orientaci displeje (na výšku / na šířku) prostým pootočením. Využití je ale mnohem širší, hrami počínaje (přímo na zařízení je pro demonstraci hra Teeter) a různými měřícími programy konče. Vynalézavost lidí nezná hranic, a tak se můžeme jen těšit, co si na nás vývojáři v dohledné době přichystají.
reklama