Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch HD

14.1.2009, Pavel Koza, recenze
Na nové zařízení HTC Touch HD z dílny velmi pilného výrobce, společnosti HTC, je možné nahlížet ze dvou úhlů pohledu. První, oblíbený především mezi kritiky, by se dal shrnout do jedné věty - HTC Touch HD je "jen" HTC Touch Diamond s větším displejem a bez ovládacího prvku. Druhý, oblíbený hlavně u příznivců HD-čka, je paradoxně dost podobný, ale vyskytuje se v něm mnohem více superlativů.

Zařízení jako telefon


Pokud někdo z vás chce na zařízení najít něco nepovedeného a doufá, že telefonní a datový subsystém by mu mohl něco nabídnout, hned z kraje ho musím zklamat. HTC nemá dlouhodobě s telefonními funkcemi svých zařízení závažnější problém a ani HTC Touch HD není v tomto ohledu výjimkou. Několik drobností se sice najde, ale na rozdíl od Diamonda i Pro-čka, kde problémy s hlasitostí představovaly v některých situacích vážnou překážku v pohodlném telefonování, jde skutečně spíš o detaily, které se navíc HTC snaží celkem aktivně řešit. Kromě samotného hodně kvalitního hardwarového řešení je i toto zařízení silné i v obslužných aplikacích, které jsou podrobně popsány v tomto článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv". Drobné odlišnosti si probereme v následujících odstavcích.




Technicky vzato je v zařízení v základu čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. U 3G modulu podporujícím UMTS a HSPA až do rychlosti stahování 7,2 Mbps a uploadu až do rychlosti 2, je ale situace stále nejistá, protože na krabici je papírově uvedeno pouze dvoupásmo (900+2100), ale v možnostech nastavení je frekvencí hned pět, kde je navíc všechno jiné než uváděná frekvence 900 MHz... U nás to sice není žádný problém, ale pokud hojně cestujete, budu rád za vaše případné postřehy a komentáře.




Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2). Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS) či automatická změna data, času a časové zóny. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. Příjemná, i když ne úplně kvalitní, je možnost telefonovat i pokud máte připojena sluchátka bez mikrofonu. Jednoduše si dáte zařízení k puse a mluvíte do integrovaného mikrofonu, hlas volajícího vám jde normálně do sluchátek. A pokud patříte mezi uživatele, kteří rádi nahrávají své hovory, tak na HD-čku je možné už i to, více se dozvíte v této diskuzi. A že zařízení umí i vibrovat už asi nikoho nepřekvapí.




Na reakce telefonní části jsem se zaměřil mnohem více, než je při běžném recenzování obvyklé. Někteří uživatelé si totiž stěžují, že zařízení reaguje na příchozí hovor velmi pomalu a mezi prvním tónem ve sluchátku volajícího a počátkem vyzvánění uplyne někdy skoro i 10 vteřin, což je zcela nepřijatelné (než si telefon rozmyslí, že začne zvonit, volající zavěsí). Proto jsem si mnohokrát v průběhu několika týdnů recenzování zkušebně volal, ale tento problém se mi (podobně jako většině ostatních uživatelů) nasimulovat nepodařilo. Maximem byl čas 3,5 vteřiny, v drtivé většině případů se ale zařízení ozvalo během 2 vteřin, tedy současně s druhým vyzváněcím tónem ve sluchátku volajícího. Proč a za jakých okolností se tento problém vyskytuje se zatím neví s jistotou, dle mého názoru je na vině kombinace různých aplikací třetích stran určených k obsluze telefonu (nastavení profilů atp.), ale je to jen spekulace. A když už jsme u problémů, někteří uživatelé (včetně mě:) si zase stěžovali na obtížné přijetí (nebo odmítnutí) hovoru pomocí posuvníku. Na rozdíl od ostatních HTC zařízení se totiž hovor na displeji nepřijme nebo neodmítne prostým tapnutím na tlačítko, ale je nutné posunout posuvník doleva nebo doprava. A právě s posouváním byl občas problém, takže jsem si zvykl používat spíš tlačítek pod displejem; na tento problém je již nicméně k dispozici oprava, najdete ji na stránce HTC.




Když odmyslím tyto nepříjemnosti (jednu velmi řídce se vyskytující a druhou již opravenou), chová se jinak telefonní část vzorově. Je velmi rychlá, reakce jsou svižné a díky velkému displeji je všude plno místa. Podobně jako předchůdci má i Touch HD některé vychytávky, které používání telefonu zpříjemňují. Jednou z takových potěšujících maličkostí je upozornění na spojení hovoru. Jednoduše někoho voláte, ve sluchátku slyšíte vyzváněcí tón a v okamžiku spojení zařízení nepatrně zavibruje. Velmi užitečné je to především v rušnějším prostředí, ale člověk to uvítá i v mnoha jiných situacích. Další vlastností je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout. Tuto zprávu si nyní navíc můžete nově sami upravit a napsat vlastní text.

Stejně jako všechna ostatní zařízení jsem i Touch HD testoval jako modem, a to jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. Naši slavní operátoři sice nemůžou ani přibližně využít schopnosti zařízení na maximum, ale HSDPA od O2 v Praze rychlosti 3G internetu alespoň trochu simuluje. Spojení jako takové bylo maximálně stabilní a i při několikahodinovém připojení bezproblémové. V Praze jsem při měření rychlosti dosáhl rychlosti downloadu 118 KB/s (944 kbps) a rychlosti uploadu 41 KB/s (330 kbps), což je asi maximum, co dnes naši operátoři s klasickým a standardním připojením 2G / 3G dovedou. Jen tak z hecu jsem si ze serveru zkusil stáhnout 210 MB velký RAR soubor a za 38 minut byl doma. Samozřejmostí je na zařízení nástroj pro automatické nastavení připojení podle vložené SIM karty, program hlídá i změny a z internetu občas stahuje aktualizovanou databázi připojení.




Všechny ostatní vlastnosti jako MMS zprávy, chytré vytáčení, obrazové volání v 3G sítích, správce SIM karty, služba SIM toolkit, nastavení připojení nebo hlasové vytáčení jsou podrobně popsány ve výše uvedeném článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže se jim zde nebudu podrobně věnovat. Po pravdě ještě uvedu, že jsem se podrobně zaměřil ještě na jednu vlastnost, a sice SIM toolkit, přesně řečeno rychlost doručení bankovních SMS. V dalším fóru se totiž řeší obrovský časový rozptyl mezi odesláním požadavku a příjmem bankovní SMS zprávy. Moje zkušenosti jsou popsány ve fóru, někdy to funguje obratem, jindy jsem čekal i 15 minut a některé SMS zprávy nedorazily vůbec. Bohužel se nedá přesně a bez pochyb určit, kde je vina, takže u tohoto problému zůstává velký otazník. V každém případě nabízí zařízení pro telefonování a s ním spojené služby nebývalý komfort, který je opět díky obrovskému displeji ještě o něco lepší než u předchozích zařízení od HTC, a na který si velmi rychle zvyknete.
reklama