Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)

7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.

Parametry


V HTC vyslyšeli nářky majitelů Compactů a ve Wizardu skutečně spoustu věcí změnili. Nutno ovšem hned v úvodu podotknout, že ne všechny změny byly objektivně k lepšímu...

Jako první se vždy zaobírám výkonem zařízení a nejinak tomu bude i v tomto případě. Zatímco u paměti se nemá smysl moc dlouho zdržovat, 64 MB SDRAM a 128 MB FlashROM (reálně 31,58 MB RAM a 44,03 MB FlashROM, ovšem tyto hodnoty se mohou měnit u jiných variací nebo jen ROM verzí) je příjemný a úplně dostatečný standard pro Windows Mobile 5, procesor je na tom podstatně hůře. Osobně jsem zásadně proti tomu odsoudit zařízení pouze na základě papírově slabého procesoru, to bez debat. Bohužel, podle mých vlastních testů, podpořených mnohatýdenním aktivním používáním zařízení, musím konstatovat, že i když je procesor TI OMAP 850 taktovaný na 200 MHz (někde se uvádí 195 MHz, ale to nehraje roli) velmi šetrný k baterii, v určitých situacích (ale rozhodně ne pořád) je výraznou brzdou celého systému. O své zkušenosti se podělím až v závěrečné části recenze, pro tuto chvíli snad jen doplním, že možnost regulace výkonu celkem logicky chybí.




Stejně jako u Univerzála je možné i u Wizarda provést hardwarový (absolutní) reset jak stiskem několika tlačítek, tak i softwarově. K tomu slouží utilitka skrývající se v Nastavení pod jménem "Clear Storage".




U displeje se nezdržíme dlouho - úhlopříčka 2,8 palce (71 milimetr) je už na trhu zastoupena přeci jen častěji než před rokem a uživatelé jsou na tyto rozměry zvyklí. Jestli jim vyhovuje nebo ne je věc jiná, ale to není věc k diskuzi. Technicky jde o klasický TFT displej s LED podsvícením s rozlišením QVGA (240x320 bodů) a schopností zobrazit 65 tisíc barev. Příjemným zjištěním jsou jen nepatrné černé okraje, u takto malých úhlopříček je každý ztracený milimetr znát. Podsvícení je možné nastavit pouze v pěti úrovních a navíc jen společně pro provoz na baterie i během dobíjení, automatika chybí. Displej se mi celkově jeví jako lepší než u Compacta, je méně zabarven do žluta a intenzita podsvícení je vyšší. Viditelnost uvnitř místnosti nebo venku je srovnatelná s ostatními Pocket PC. S citlivostí dotykové vrstvy jsem neměl problém. Jako každé nové zařízení umí pracovat jak v klasickém režimu, tak v režimu "naležato". Kromě manuálního přepnutí to zvládne i automaticky při vysunutí / zasunutí hardwarové klávesnice.




Stejně jako většina ostatních Pocket PC zvládá i Wizard celkem tři základní dovednosti při práci se zvukem. Mluvím o schopnosti záznamu a schopnosti reprodukce jak přes integrovaný reproduktor, tak i pomocí výstupu na sluchátka. Nejdříve se zaměříme na záznam zvuku (tedy citlivost mikrofonu), u zařízení s integrovaným telefonem velmi důležitý parametr. Díky apletu v nastavení je možné automaticky regulovat citlivost mikrofonu a tím docílit nejlepší výsledek bez ohledu na okolní prostředí. Kvalitu přímého záznamu lze těžko označit jinak než jako špičkovou, ale ani záznam z delší vzdálenosti na kvalitě moc neztrácí. Jako obyčejně jsem pro vás připravil několik testovacích záznamů (730,15 KB), navíc je dnes k dispozici i záznam písničky z rádia. Kvalita reprodukce přes sluchátka je bohužel přímo spjata s kvalitou redukce z 2,5mm konektoru na 3,5mm konektor, který je nutný pro připojení všech kvalitních sluchátek. Jak se snad již brzo budete moci přesvědčit i vy v jakémsi "audiotestu ce4you", všechny dostupné redukce jsou svojí kvalitou dost zoufalé a degradují tak možná i poměrně kvalitní schopnosti zařízení. Co taky chtít za pár desítek korun... V každém případě pokud chcete zařízení používat i jako MP3 přehrávač, je nutné mít toto omezení na vědomí (pokud víte o místě, kde se dá koupit nějaká velmi kvalitní redukce, budu vděčný za informaci). Při poslechu hudby na dodávaná sluchátka ani náhodou neočekávejte hudební nirvánu, právě naopak. Maximální hlasitost je sice velmi vysoká, to je ale asi jediné plus, co se o reprodukci na sluchátka dá napsat. Výšky jsou ostře bodavé, až nepříjemné, basy jsou ploché a skoro neznatelné. Nejlépe z toho všeho vychází reprodukce samotného zpěvu, jakmile se do něj začne montovat víc nástrojů, z hudby se stane, jednoduše řečeno, nesrozumitelný kravál bez prostoru. I když se rozhodně nepokládám za náročného posluchače, v tomto případě jsem po přetrpění nekolika zkušebních MP3 souborů rád vyndal špunty z uší a uložil je (snad už natrvalo) do krabice. No a pokud jde o integrovaný reproduktor, tak ten je ucházející - na hudbu to moc není, ale pro telefonování bohatě stačí jak kvalitou, tak hlasitostí. Zajímavostí určitě je, že jde ve skutečnosti o reproduktory dva, na každém boku zařízení jeden, takže tvoří skutečné stereo.




Nyní je čas podívat se na (nejen ten modrý) zoubek komunikačním schopnostem zařízení. V této oblasti patří Wizard k mistrům, domluví se skutečně (téměř) s každým. Tím nejlepším modulem je bezesporu telefonní část s podporou EDGE, ovšem tu si klasicky necháme na později do zvláštní sekce. Nezbytným základem je USB 1.1, bohužel bez praktické schopnostii USB Host. Naštěstí je USB na spodku zařízení vyvedeno klasickým miniUSB konektorem, alespoň jeden bodík k dobru. Infračervený port na boku zařízení nabízí jen standardní rychlost 115,2kbps, domácí elektroniku s ním ovládat pravděpodobně nejde. Pravděpodobně proto, že se mi z kolekce čtyř aplikací pro ovládání domácí elektroniky nepodařilo ani jednu úspěšně spustit a nakonfigurovat...

Pro pohodlné ovládání WiFi a Bluetooth je k dispozici utilitka Comm Manager. Integrovaný Bluetooth modul verze 1.2 sice, stejně jako většina ostatních zařízení s Windows Mobile 5, používá trochu jednodušší ovladač od Microsoftu, na připojení GPSky nebo BT headsetu to ale stačí bez problémů. Rovněž pohodová je spolupráce s ActiveSync via BT, na první pokus to s mým notebookem Dell Latitude X1 šlapalo jak hodinky. Nakonec ještě pár slov o WiFi, konkrétně IEEE 802.11b (tedy, on umí Wizard i "g", víc informací najdete zde, ale protože je k tomu nutný hack v registru, je tato informace v závorce. Navíc rychlejší režim nemusí fungovat správně se všemi AP). Uživatel má k dispozici povedenou utilitku pro nastavení a sledování výkonu, nedílnou součástí aplikace je i posuvník pro nastavení poměru výkon / výdrž a formulář pro získání certifikátu pro přístup do zabezpečené sítě. Na WiFi mě překvapila velmi dobrá citlivost, během testování jsem s ním neměl sebemenší problém.




Patříte-li mezi uživatele, pro které je výdrž na baterie klíčovou vlastností, jen těžko budete hledat lepší Pocket PC, než je Wizard. Jeho vyměnitelná lithium-ion baterie o kapacitě 1250 mAh sice na první pohled neslibuje žádný uživatelský maratón, ale díky svému šetrnému procesoru i dalším úsporným vlastnostem byly výsledky dosažené v benchmarku úchvatné. Vliv na to samozřejmě mají i Windows Mobile 5, respektive jejich nová vlastnost trvalého bezpečného uložení všech dat ve FlashROM paměti, takže je možné baterii vyždímat až do poslední kapičky, ale to výsledky nijak nesnižuje. Ostatně posuďte sami:



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - test končil chybou...
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6h04min
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 23h20min (!!!)
  • Zapnuté GSM/GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7h57min
  • Zapnuté BT, max. podsvícení, bez zatížení - 8h08min
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 2h47min

Standardní test bohužel pokaždé končil někdy ve třetině chybou, Wizard asi nezvládal otevřít dokument ve Wordu tak rychle, jak si program představoval. Kromě WiFi, které je skutečně značný žrout energie, jsou ale ostatní výsledky nádherné. V praxi jsem byl schopen vydržet na jedno nabití od pátečního večera až do pondělí (i když s odřenýma ušima, přiznávám). Samozřejmě, musel jsem nastavit nejnižší intenzitu podsvícení, vypínal zařízení ihned po skončení práce a zapínal WiFi nebo BT jen na doby nezbytně nutnou, ale jinak jsem se nemusel v mém běžném používání (kalendář, telefon, email, mobilní verze pár webů atp.) omezovat. Telefonní část přitom běžela celou dobu.
reklama