Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

16.12.2008, Pavel Koza, recenze
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.

Vzhled zařízení


Jak jsem uvedl již v úvodu recenze, XPERIA je k dostání ve dvou barevných provedeních. Já měl k dispozici černou, kdo má raději světlejší barvy, může si pořídit stříbrnou. Ani u černé verze si výrobce neodpustil "ozdobný" a blyštivý stříbrný rámeček, ale většina vnějšího těla zařízení je matně černá se zajímavou povrchovou úpravou, která vypadá jako kovová a minimálně některé části zařízení kovové skutečně jsou. Na dvou místech na zadní straně je naopak pogumovaný plast, asi v místě umístění antén.




Při prvním reálném setkání mě zařízení příjemně překvapilo rozměry, podle obrázků jsem čekal větší cihlu, ale na druhou stranu nejde ani o žádného trpaslíka. Konkrétní rozměry XPERIE jsou 110,5 x 52,6 x 16,7 milimetrů, hmotnost i s baterií 145 gramů, takže v porovnání s Touch Pro je na tom o něco lépe, pouze výška zařízení je kvůli širokoúhlému displeji o pár milimetrů delší. Osobně se mi X1 líbí, oblé hrany dobře padnou do ruky a během používání jsem s nošením zařízení po kapsách neměl problémy, i když by další 2-3 milimetry dolů pomohly.




XPERIA je zařízení s integrovanou vysouvací klávesnicí a jako takové samozřejmě obsahuje víc mechanických dílů než klasický jednodílný přístroj. Navíc je při pohledu z boku jasně vidět zaoblení obou polovin zařízení, a tak se celkem logicky nabízí otázka, jak odolné a spolehlivé bude zařízení při dlouhodobém používání. Já používal XPERII jen několik týdnů, takže se jedná spíš o pocity než reálné dlouhodobé testy, ale nijak bych se o odolnost zařízení nebál. HTC jako výrobce má s vysouvacími modely spousty zkušeností a i když je spojení kvůli své konstrukci na první pohled přeci jen méně bytelné než například HTC Touch Pro, po celou dobu používání nenastaly ve vysouvacím mechanismu žádné viditelné nebo citelné změny.

Novinka od Sony Ericsson jde trochu proti současné mánii "touch" zařízení, tedy stroječků uzpůsobených ovládání prsty. I z tohoto důvodu nabízí několik tlačítek a ovládacích prvků na přední straně i pravé hraně těla, ale jak sami zjistíte, zas tak velká sláva to zase není, většina tlačítek totiž není konfigurovatelná, ale jejich funkce je pevně daná. Ale popořadě.




Při kolmém čelním pohledu na zařízení se schovanou klávesnicí si nemůžeme nevšimnout krásného, širokoúhlého displeje s úhlopříčkou 3 palce. Nad ním je kromě značky Sony Ericsson i velký kovový reproduktor a dvojice kruhových objektů - ten nalevo od reproduktoru je světelný senzor pro automatické nastavování regulace podsvícení, pravý pak sekundární kamerka pro videovolání. Pod displejem najdeme hlavní, bíle podsvícené ovládací centrum složené z optického joysticku uprostřed, čtyřsměrového ovladače (oddělené středové tlačítko představuje právě optický joystick, reaguje totiž na stisk jako klasické tlačítko), dvojici systémových tlačítek pro volání, dvojici systémových tlačítek pro spuštění aplikace XPERIA Panels, respektive potvrzující tlačítko OK, a nakonec poslední dvojici tenkých, kovových tlačítek přednastavených jako klasické levé / pravé softwarové tlačítko. Tato tlačítka jsou zároveň jako jediná konfigurovatelná přes Nastavení a je možné jim přiřadit jinou funkci, než jakou mají od výrobce.




Celkově je ovládací centrum trochu zvláštní a je na něj nutné si zvyknout. Designéři Sony Ericssonu se zhlédli v malých trojúhelníčcích, a i když to dle mých zkušeností není vysloveně ergonomická nirvána, přes jejich relativně malou velikost jsem neměl s ovládáním problémy. Hlavní je se naučit se trojúhelníčky mačkat po krajích a ne uprostřed. Optický joystick umístěný uprostřed čtyřsměrového ovladače je větší než u Omnie, ale na rozdíl od ní umí pouze emulovat kurzor a pohyby do 4 stran; režim simulující myš chybí. V ovládacím panelu je možné nastavit citlivost joysticku v pěti úrovních a rovněž speciální chování v aplikacích jako je Internet Explorer, Doručená pošta nebo Kontakty, kdy se při použití joysticku neposunuje kurzor po jedné položce, ale posouvá se celá obrazovka. A pokud vás optický joystick neoslní, můžete ho vypnout a pak začne fungovat jako klasické potvrzovací tlačítko.




Zadní strana zařízení je jako obyčejně jednodušší. Je více méně hladká, a tak se XPERIE položená na stole viklá jen nepatrně. Největší plochu zaujímají jednoduchá, pouze zacvakávací kovová dvířka schovávající baterii a oba sloty pro SIM i pro microSD kartu. Velmi dovedně ukrytý je i spínač pro provedení resetu, který je nejen pod krytem baterie, ale musí se vytáhnout i stylus, který k resetu bezpodmínečně potřebujete. Mechanismus krytu baterie není úplně dokonalý a alespoň u mého zařízení nedoléhal úplně těsně k tělu zařízení. Pro výměnu microSD karty je sice nutné sundat kryt baterie, ale slot je umístěn z boku a tak je operaci možné provést bez zdlouhavého restartu zařízení. Nad dvířky je umístěn klasický třímegapixelový digitální fotoaparát s automatickým ostřením a napravo od něj přímo na oblé hraně najdeme i otvor pro stylus. Pod dvířky není kromě zeleného loga Sony Ericsson nic.




Na bočních hranách je to důležité umístěno na již zmiňovaném stříbrném rámečku. Pravá hrana nabízí pod horním okrajem dvoutlačítko pro změnu hlasitosti, u spodního okraje pak vícestavové tlačítko pro pořizování digitálních fotografií. Podobně i na levé hraně připravila XPERIA svým uživatelům dvojici zajímavých prvků. Pod horním okrajem to je nijak nekrytý klasický miniUSB konektor pro nabíjení a synchronizaci, u dolního okraje je to pouze otvor pro systémový reproduktor.




A ještě jedna věc nás na bočních hranách zaujme, i když není viditelná na první pohled. Ve vrchní, vysouvací části s displejem je po obvodu rozmístěna hned čtveřice pestrobarevný LEDek, které dohromady tvoří vlastnost nazvanou jako "Iluminace". Jedná se o jakousi pestrobarevnou morseovku, kdy zařízení podle barvy a způsobu blikání dává nejen najevo, že se NĚCO děje, ale zároveň upřesňuje, CO přesně se děje. K dispozici má XPERIE celkem 12 různých událostí a každá se projevuje trochu jinak. Přiznám se ale, že zapamatovat si všech 12 schémat bylo nad moje síly, takže mě tato vlastnost nijak neoslovila.




Zbývají poslední dvě hrany, horní a dolní. Na horní hraně na nás čeká příjemné překvapení, protože tam najdeme nejen tlačítko pro zapnutí a vypnutí zařízení, ale také klasický 3,5 milimetrový konektor pro připojení stereosluchátek, takže bez jakékoliv redukce budete moci poslouchat své oblíbené písničky na sluchátkách dle vlastního výběru. A nakonec máme dolní hranu, kde kromě otvoru mikrofonu není vůbec nic.


reklama