Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vario - rady zkusenych aneb co udělat po vybalení z krabice

overgrounder (176)|11.3.2006 11:07
Zdravim. Hned na zacatek podotykam, ze jsem zdejsi forum prolezl od shora dolu a zase zpatky, ale nazor a postup-tim padem reseni otazek- se mi v prubehu cteni jaksi rozmnelnil do kusych nesouvislych postrehu, s nimiz bych potreboval-prave od vas, zksuench- pomoci. Rozhodl jsem se, ze prejdu ze symbianu na WM,konkretne na Vario od TM.jdu si pro nej za tyden a tak se chci zeptat, co byste doporucovali chronologicky udelat po prvnim zapnuti,aby se clovek vyhnul vsem nesvarum s tim spojenym.jsem si jisty, ze toto vami pripadne shrnuti pomuze zacatecnikum v lepsi orientaci a rozhodovani a jak mam zjisteno, nejsem to jen ja,kdo se "toho" tak trosku boji:-) Proto vsem ochotnym predem dekuji a o to vic se budu tesit na toho sveho mazlicka.dekuji vsem...;)
vario (441)|11.3.2006 11:28
v prví řadě, až ho budeš mít, je dobré si celý přístroj důkladně "prolézt" a seznámit se s tím, co umí... k tomu si přečíst návod...pak terpve zjistíš, co tvým potřebám schází nebo co nefunguje, jak má nebo jak sis představoval..no a od toho je tady toto forum... nečekej, že se dozvíš jednoznačnou instalaci, customizaci apod...každý má potřeby a názory jiné..
osch (1330)|11.3.2006 12:05
Já bych ti jako úplně první věc, ještě před zapnutím, doporučil nalepit, nebo nechat si nalepit, ochranou fólii na display. Aby si nelitoval škrábanců hned od začátku. :yes:
JecminekMaselnik (464)|11.3.2006 12:52
opravdu dobre premyslej nad tim, jake budes instalovat aplikace a zda jsou pro WM5. Taky jsem prechazel ze sybmianu, konkretne p910i a prvni tri tydny jsem prakticky jenom hardresetil.
Zdenek Malinsky (9781)|11.3.2006 13:58
Ono je asi nejlepší, jak je psáno výše, když první měsíc - dva budeš zkoušet různé softy a jejich kombinaci (některé se na některých PDA nesnášejí nebo dělají problémy) a pak uděláš HR a uděláš instalace na čisté PDA.
Např. chceš pořádnou PIM aplikaci - vyzkoušíš Pocket Informant a Agenda Fusion, chceš soft na zobrazování počasí - vyzkoušíš Pocket Weather, Weather Panel, SPB... atd.
glogloman (173)|11.3.2006 14:14
Nevim zda T-Mobile dává do nových Varií už novou ROMku.. podívej se do Start - Nastavení - záložka Systém - Infotmace o zařízení jakou máš Verzi paměti ROM.. Poslední oficiální je T-Mobile ROM 1.6.2.3 CSY (52MB)..

EDIT
!!! POZOR !!! Po instalaci / upgrade ROM se vymaže celý Vario..!!! tzn. že bude tak jak jsi ho koupil.. bez nastavení, nainstal. programů, osobních dat, atd.. takže před jejím nahrání vše zálohovat..!!! jinak s touhle ROMkou je Vario stabilnější a rychlejší, jak to většinou s novýma ROMkama bývá..:)
beecher (9270)|11.3.2006 14:50
Panove, zapominate na jedno hlavni, co musi udelat kazdy majite PPC zarizeni... Poprve si projit kalibraci! ;)
overgrounder (176)|11.3.2006 16:47
[QUOTE="beecher"]Panove, zapominate na jedno hlavni, co musi udelat kazdy majite PPC zarizeni... Poprve si projit kalibraci! ;)[/QUOTE]

Ano, panove:), to je presne to, o cem mluvim. Netvrdim, ze koupit folii hned s pristrojem neni dulezite, ale-popravde receno-tyhle veci vim, resp. mi dosly pri procitani zdejsiho fora. takze pokud mam zacit kalibraci displeje, domnivam se, ze je to automaticka vec hned po prvnim zapnuti. bude to posano jiste v navodu k obsluze, ale i je to urcite jeden z prvnich kroku. nasledne se tu objeviilo, ze instalaci ROM od T-mobile ve verzi T-Mobile ROM 1.6.2.3 CSY
smaze cele Vario.Nejsem si jist, co presne z toho muzu usuzovat, protoze nevim, kdy a jak se ROM instaluje a tudiz nevim, co se mi muze smazat. prosil bych pro to kazdeho, aby pri psani sveho pripspevku uvedl komplexni informaci k dane otazce, protoze, jak znovu zduraznuji, tento thread je pro uplne zacatecniky. Ale vsem bez obav volam trikrat slava!!!! protoze OCHOTA, S JAKOUI JSEM SE TU SETKAL, MI PO ZKUSENOSTECH ZE SYMBIANOVYCH DISKUZICH DOSLOVA VYRAZILA DECH. A to v tom nejlepsim slova smyslu :yes: :) Diky proto vam vsem...
lenivyventil (103)|11.3.2006 17:18
Instalaciou novej ROM prides o vsetky ulozene nastavenia, programy a data, teda budes mat pristroj absolutne cisty tak ako ked si ho vytiahol z krabice...
A nainstalujes ju tak ze na PC spustis RUU_Prodigy_1060203_104_11210_TMOCZ_CSY_Ship.exe a postupujes podla krokov
overgrounder (176)|11.3.2006 17:38
Instalaci novejsi ROM prichazim o zaruku, nebo je to to ofikoš?
beecher (9270)|11.3.2006 17:54
Pokud ji operator vystavi na svem webu, tak ne. To byl tady kdysi problem, ze na to operatori kaslali, ale uz pochopili, tak se snazi...
vario (441)|11.3.2006 17:55
určitě tam budeš mít tu poslední, jinak instalací oficiální ROM samozřejmě o záruku nepřijdeš
overgrounder (176)|11.3.2006 18:13
[QUOTE="vario"]určitě tam budeš mít tu poslední, jinak instalací oficiální ROM samozřejmě o záruku nepřijdeš[/QUOTE]

Dobre. ted tedy k dalsimu problemu. vim, ze se tu o tom nekolikrat psalo, ale existuje nekolik typu zasahu do systemu, a to ohledne odstraneni vsech "nadhernych" vecicek od T-mobile.Myslim tim prostredi, vstup do Tzones a tak. Jaky je nejspolehlivesji zpusob tohle vsechno udelat. cetl jsem, za zasahy do registru, v tom pripade co k tomu potrebuji (zase se mi jedna o co nejspolehlivesji app) Dale se chci zeptat, jak ta cestina od TM vypada, jestli to neni nejaka hruza, ktera stoji za to odinstalovat. v pripade, ze to hruza je (zpomaleni chodu, spatny text), jak nastavit anglictinu? nerikam, ze to chci delat bez predchoziho vyzkouseni cz, ale jistota je jistota ;)
A jeste jeden dotaz na nejspolehlivejsi apps pro Vario, konkretni verze pls :-)
-cteni ebooks
-system manager
-neco na monitorovani pripojeni a moznost pridelit urcite apps pristup k siti pres E,G,wifi (jestli neco takoveho je)
-editor registru (pokud uz neni dobrej v systemu)
-ICQ
----popripade co byste doporucili jako nezbytne pro dokonalou personalizaci

Znove diky vsem :yes: ;)
Saman_ce4you (1451)|11.3.2006 19:40
Na zacatku jsi psal ze jsi prolezl forum od shora dolu a zpatky, no asi budes muset jeste jednou, protoze pak prijdes na to, ze treba ebooky a ICQ je kapitola sama o sobe a na to uz diskuze jsou. Stejne tak napr. registry editor - fungujou vsechny, zalezi co se ti bude libit..
System manager - to budes muset rozvyst, ponevadz to je sirokej pojem
A co myslis pod pojmem monitorovani pripojeni? Napr. pro monitorovani stazenych dat pres GPRS je jednoznacne jedaa nejlepsi aplikace, na kterou jsi pri prochazeni fora musel narazit :D
Styxer_ce4you (39)|11.3.2006 22:02
Jak psal Saman,mozna by bylo lepsi,kdyby sis 4um "prolezl" jeste jednou..;)
-cteni ebooks- Mobipocket Reader 5.1 odkaz
-system manager- Total commander 2.0 odkaz
-monitor. pripojeni- SPB GPRS Monitor 2.4.1 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
-editor registru- PHMregedit 0.7 odkaz
-ICQ- mChat 2.0 b14 odkaz + cestina
lenivyventil (103)|12.3.2006 00:47
K tym "vecickam"...po hr(prvom spusteni) sa po kalibracii a podobne asi za 3 sekundy zacne instalovat obsah extended rom(tam su tie vecicky okrem ineho). Pocas tychto 3 sekund musis spravit soft reset. Potom tam mozes nahodit co chces a co potrebujes(to sa uz riesilo)
Ad cestina...ROM s koncovkou CSY su ceske od zakladu, teda cestinu neodinstalujes, na to treba ROM s koncovkou WWE(world wide english), inac ta cestina je celkom dobra(aj ked ja som hned menil za english, predsa len niektorym vyrazom rozumiem takto lepsie)
A na registre je dobry PHM RegEdit(free), ale napriklad Total Commander(free) a myslim ze aj Resco Explorer maju editor v sebe
overgrounder (176)|12.3.2006 06:08
[QUOTE="Saman"]Na zacatku jsi psal ze jsi prolezl forum od shora dolu a zpatky...[/QUOTE]

Tak ja se pochopitelne omlouvam, ze jsem si hned po prvnim prolezeni fora nepoznamenal odkazy na vsechno, co mne zajimalo (to bych fakt nedelal nic jineho), nicmene je pravdou, ze jsem se temer pokazde setkal s tim, ze v jednom prispevku nekdo neco stoprocentne doporuci a odzkousi, v dalsim pak nekdo jiny napise, ze to zas tak uplne v pohode neni apod. Ano, kazdy si musi vsechno vyzkouset sam na tom svem milackovi, pak teprve muze sam za sebe objektivn rici, ano, tohle mu sedi, tohle ne, nebo tohle se vzjemne nesnese.Udelam to presne timto zpusobem, to znamena postupnym sbiranim zkusenosti. Omluvte tedy me dotazy, jez jsou nekde zodpovezeny, hledam jen idealni reseni pro pocatecni "vyzkum":), Tak, abych nemusel po prvnim zapnutim bojovat s vetrnymi mlyny a pak vas tu otravovat s mnohem vestsi a pochopitelne nalehavejsi intenzitou :D

Na kazdy pad, byla tu rec o monitorovani pripojeni, na GPRS monitor jsem fakt narazil :) , ale slo mi spise o to jak vyresit problem s nastavenim primarniho pripojeni pro urcite druhy aplikaci. tzn, budu mit napriklad Skype a v zadnem pripade nechci, aby se mi pripojoval pres GPRS, pac to bych se s mym limitem 5MB na mesic nedoplatil. Skypa budu chtit pripojovat jen a jen pres wifinu a tak mne zajimalo, jestli existuje utilitka, ve ktere mohu priradit aplikacim defaultne typ pripojeni, nebo jestli se to zkratka musi delat tak, ze kdyz budu chtit pripojit Skype, musim GPRS/EDGE zakazat. A´propos, jak tohle zkratka vyresit u vsech programu s pristupem do site, budu-li kuprikladu doma, kde mam wifi, je pro mne zbytecne vyuzivat G/E pro posilani mailu nebo surfovani.
Zkratka a dobre, jak se nedostat do situace, kdy se mi neco samo s velkym pohybem dat pripoji na G/E a ja se budu jen divit, az mi prijde vyuctovani od Vodniku:sarcastic:

A k te instalaci ROM od TM, kdyz udelam do 3 vterin SR, pak si budu moci vybrat z archivu jen to, co potrebuju. to vim, dokonce tady ten archiv mam, ale potreboval bych vedet, kterey z tech archivu maji na svedomi to Tmobil prostredi a ktery z nich proto neinstalovat. jestli je to:
TMCZ-Wizard-01-04-03Oct05...
TMOCZ-22Ju105-DataBase...
Vmail-TMOCZ...
nebo TMOCZ-03Oct05... atd, proste ty, v jejich popisech je obsazeno TMO/TMCZ


Diky vsem :-)
Standa_ce4you (380)|12.3.2006 08:24
Když jsem měl tmobilí rom, šel jsem cestou minimalistickou, tzn. nainstalovaj jsem si jen
1. CAB-Shortcut-TMOCZ-03Oct05 (umožní pracovat s MMS)
2. SmartDialing_enable_0915_signed (prostě smartdial :) )
Pak snad ještě nějaké ty camera patche, ale u nich jsem nikdy neviděl rozdíl oproti základu (nevím jak ostatní?), takže je už neinstaluju. Pak ještě do pda kopíruju soubor vypreparovaný z extrom cabu k možnosti úpravy softkeys.

Pokud si dobře pamatuju, tmobile kustomizaci způsobují tyto:
1. Browser_Signed
2. pIDefaultPage_Signed
3. TMO_STK.sa
Pokud mi tu něco chybí, tak mě prosím opravte :oops:.

Jo a ne všechny soubory co mají v názvu TMO atd. způsobují kustomizaci vzhledu.
overgrounder (176)|12.3.2006 08:33
[QUOTE="Standa"]Když jsem měl tmobilí rom, šel jsem cestou minimalistickou, tzn. nainstalovaj jsem si jen
1. CAB-Shortcut-TMOCZ-03Oct05 (umožní pracovat s MMS)
2. SmartDialing_enable_0915_signed (prostě smartdial :) ).......... [/QUOTE]

Jde mi o to, ze budu ve Variu pouzivat GSM modul pro Vodafone, cili tam v zasade ani nepotrebuji (natoz chci) cokoli, co ma co spolecnyho s T-mobile. Za jedno je to od pohledu ruzovej hnus, za dalsi mi je to - jak rikam- na nic. Proto bych potreboval presne, co tam po prvnim zapnuti z TM romky nainstalovat, resp. co neinstalovat.
vario (441)|12.3.2006 08:36
souhlas se Standou, ty tři musej určitě pryč, ostatní nechávám...
protože nemám operátora T-Mobile, neinstaluju ještě dva, který mají v názvu WAP (u poslední ofic. ROM)
Faterson (78)|13.3.2006 12:35
No, Vario mám týždeň a medzi prvými vecami, čo treba urobiť, je dokúpiť tri veci (v nasledovnom poradí priority):

1) puzdro (bez otvorenia ktorého sa bude dať s Variom pracovať)
2) USB-kolíska/kolébka
3) fólia (samolepka v originálnom balení bol asi žart)

Je však veľký problém tieto veci (1, 2) pre Vario zohnať. Podrobnosti pošlem o chvíľu do špecializovanej témy Pouzdro na Vario.
Jirka_j (186)|13.3.2006 16:26
Něco jako kolébka je zde , ale moc mě nenadchla. Má krásně oslňující modrou led na stojánku, která svítí přímo do očí a když ho napájíš skrz usb a necháš zasunutý ve stojánku i síť.napaječ, tak na něm svítí ledka (čili z usb napájíš i trafo :( )
Faterson (78)|14.3.2006 00:55
[QUOTE="Jirka_j"]Něco jako kolébka je zde[/QUOTE]

Dík. Je tam dokonca aj kožené puzdro a fólia drahšia / lacnejšia.

[QUOTE="Jirka_j"]ale moc mě nenadchla. Má krásně oslňující modrou led na stojánku, která svítí přímo do očí[/QUOTE]

Rád sa nechám oslepiť tou nádherou... Čokoľvek je lepšie než terajší stav, keď sa prístroj povaľuje v prachu "jak leklá ryba" (ako to tu niekto pomenoval). Z predošlého PDA som tak zvyknutý na koliísku, že radšej modrý reflektor rovno do očí než bez kolísky. :) :)) :D

[QUOTE="Jirka_j"]a když ho napájíš skrz usb a necháš zasunutý ve stojánku i síť.napaječ, tak na něm svítí ledka (čili z usb napájíš i trafo :( )[/QUOTE]

Hm, nikdy som nevidel potrebu zapájať kolísku do siete... Na cesty nosím káble, kolíska je permanentne na USB. Ešte raz dík, dúfajme, že tovar bude na sklade.

Niečo on-topic: ďalšia vec, ktorú čerstvý majiteľ Varia zistí skoro po rozbalení z krabice, je, že (šokujúco) ActiveSync 4.1 & Windows Mobile 5 neponúkajú žiadny softvér na zálohovanie dát. (Ešte pri dvojici ActiveSync 3.7 & PocketPC 2003 bol ako súčasť Windows dodávaný super Backup&Restore.)

Čiže ďalšia nevyhnutná investícia pre majiteľov Varia bude kúpa zálohovacieho softvéru. V téme Vario - tipy, triky, skúsenosti (povinné čítanie) sa spomínali tri vhodné softvéry na zálohovanie dát:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ($20)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (Kč 400+DPH)
Sprite Backup ($30)

Najviac sa mi pozdáva [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].

Ďalšia nevyhnutnosť bude kúpa mini-SD karty, tu je Kingston 1 GB, absolútna spokojnosť. V ktorýchsi témach varovali pred samovoľnými soft-resetmi Varia a tiež sa to tu občas prejavuje, ale rozhodne nie v závislosti na SD karte. Dokonca po preinštalovaní viacerých programov z prístroja na SD kartu sa celková stabilita zvýšila a počet samovoľných soft-resetov znížil až takmer na nulu.

A možno posledná vec, ktorú treba urobiť po rozbalení z krabice: zameniť (na anglickej inštalácii) defaultne dodávaný súbor sym.txt prispôsobeným sym.txt, ktorý umožní písať na hardvérovej klávesnici Varia vo všetkých európskych jazykoch vrátane ruštiny. Windows pritom môže kompletne zostať v angličtine (TMobile na Slovensku Vario inak ani nedodáva), čo tiež značne prispeje k stabilite prístroja. Radšej žiadna lokalizácia okrem upraveného sym.txt.
overgrounder (176)|14.3.2006 06:29
Tak ja zase po case vstoupim do diskuze. Samozrejme, ze pouzdro dokoupim zvlast, ale jak jsem tak koukal, nic jineho, nez Brando nechci. Tim se ovsem dostavam k problemu nedostupnosti tohoto zbozi u nas, cili az bude krapet casu, poohlednu se na jinych trzich. ceket tri mesice u AH a pak se dozvedet, ze dodavka nedorazila (jïnak AH na mne nepusobi nijak zvlast spolehlivym dojmem) se mi dvakrat moc nelibi. Tim samozrejme nerikam, ze se situace treba nezmeni.
Se synchronizacni kolebkou pockam, az jak se mi to tu doma zabydli, pac budu jeste kupovat apcko kvuli wifi a tak... proste penizku do pocatecni investice moc neni :-(
Zato jsem nasel podle mne skvelou nabidku MiniSD karet, ktera je zde. Za tyhle prachy (1080 bez DPH) uz 1Gb vazne neni k zahozeni :yes: :))

A posledni vec: jestli se na TM instalaci musi take menit sym.txt aby sly psat ceske znaky...
Jinyk opet diky vsem:!: :yes: ;)
dehtak (56)|14.3.2006 08:19
U originál TM MDA VARIO taky musíš změnit sym.txt.
Ještě doporučuju český smartdialer.
NFS_ce4you (2)|14.3.2006 10:34
Predem se omlouvam za nejspis dementni dotaz, ale je to moje prvni zarizeni podobnyho typu, takze z aktualizace ROM mam obavu. Vlastnim Qtek od ET, puvodni verzi ROM 1.1.7.5

Qtek mam takto stabilni, pouze mam urcity potize se nestabilitou Wi-Fi (AP LinkSys). Pouziva vubec jeste nekdo z Vas Qtek s puvodni ROM od ET? Je rozdil ve vykonu a stabilite znat s novejsi verzi ROM od T-Jake muzu cekat potize, po spusteni ROM T-mobile RUU_Prodigy_1060203_104_11210_TMOCZ_CSY_Ship.exe ? Lze se pozdeji vratit k ROM od Eurotelu?

Diky moc za odpoved.
Zdenek Malinsky (9781)|14.3.2006 11:11
Prosím, držte se tématu. Na problémy s flashováním atp. tu má Vario vlastní diskuzi.
Nováček s novým PDA určitě nebude po vybalení z krabice přeflashovávat ROM.
NFS_ce4you (2)|14.3.2006 11:35
Samozrejme se nebudu dohadovat, ale muj dotaz s predchozi diskuzi o aktualizaci ROM souvisi.
ameron (124)|14.3.2006 16:01
[QUOTE="overgrounder"]nic jineho, nez Brando nechci. [/QUOTE]
Brando folie maju v AHMobile pre MDA Compact, ale rozmer je rovnaky ako pre Vario, sam som si uz objednal
overgrounder (176)|14.3.2006 16:16
Lidicky, prave jsem volal do Sunnysoftu kvuli folii Brando na Vario, ale nemaji. nevite nekdo o jinem kamennem obchode v Praze, kde ji dostanu? Muzete doporucit?
beecher (9270)|14.3.2006 16:32
Overgroundere, viz prispevek na tim tvym... Jinak: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].
beecher (9270)|14.3.2006 16:34
Mam dojem, ze se nam to tady drobi na dotazy, ktere se tady jiz na foru delsi dobu probiraji, takze to tady zamkneme a budeme pokracovat v adekvatnich diskuzich.